Jak wybrać najlepszą kawę ziarnistą?

Nie ulega wątpliwości, że najlepsza kawa ziarnista to taka, która pobudza zmysły i czaruje smakiem oraz aromatem. Jednak w tym przypadku najważniejsze jest znalezienie w pełni odpowiadających nam ziaren kawy. Nie jest jednak tajemnicą, że sklepowe półki wprost uginają się od różnorodnych rodzajów ziaren kawy. Przed wyborem należy dokładnie poznać ich cechy charakterystyczne i walory smakowe. Tym prostym sposobem satysfakcja z zakupów jest gwarantowana. Jakie wyróżniamy rodzaje ziaren kawy? Co oznacza dobra kawa ziarnista?

Rozważania na temat rodzajów ziaren kawy należy rozpocząć od tego, że są to po prostu pestki owoców kawowca. Początkowo drzewo to obrastają białe kwiaty, które z czasem przeobrażają się właśnie w podłużne owoce. Zwykle w każdym z nich znaleźć można dwie pestki. Gdzie uprawiane są kawowce? Odpowiedź brzmi: Ameryka Południowa, Ameryka Środkowa, a także Afryka. To właśnie miejsce, w którym uprawiany jest kawowiec, decyduje o ostatecznym smaku ziaren kawy. W grę wchodzą bowiem różne rodzaje gleby, inne nasłonecznienie czy po prostu inne gatunki krzewów.

O ostatecznym smaku kawy w dużej mierze decyduje pochodzenie ziaren kawowca.

Jakie są rodzaje ziaren kawy?

Być może zabrzmi to niewiarygodnie, ale na świecie wyróżnić możemy ponad 100 gatunków drzewa kawowego. W rzeczywistości znane są trzy z nich:  

Arabica, czyli najstarszy, a jednocześnie najpopularniejszy gatunek kawy, który początkowo uprawiany był w południowej Arabii. Nazwa nie jest więc kwestią przypadku. To właśnie ten rodzaj ziaren kawy obejmuje ponad 70 procent wszystkich upraw na świecie. Jak wygląda kawa arabica? Ziarna są płaskie i długie. Przez środek biegnie załamanie o nieregularnych kształtach.


Ponadto kolor ziaren plasuje się brązem a pomarańczem. Na szczególną uwagę zasługuje tu również smak, który doceniany jest nawet przez koneserów. Wynika to z faktu, że ziarna Arabiki są kwaskowate i słodkie jednocześnie, a także mają bardzo łagodny smak. Wynika to bowiem z niewielkiej zawartości kofeiny. Napar kawowy, który powstaje z tego rodzaju ziaren kawy, posiada również niepowtarzalny aromat. Nie sposób nie wspomnieć jednocześnie o tym, jak trudna i mozolna jest uprawa tego kawowca. Jest on bowiem niezwykle wrażliwy na wszelkie zmiany klimatyczne. Na koniec warto wspomnieć jeszcze o składzie kawy Arabica. Ziarna składają się bowiem z:


● olejków eterycznych - 18%,


● naturalnych cukrów - 8%,


● kofeiny - 1,5%.


Robusta to drugi najpopularniejszy drugi rodzaj kawy - około 30 proc. upraw na świecie. Od Arabiki różni się przede wszystkim znacznie wyższą zawartością kofeiny, dzięki czemu wykazuje silne właściwości pobudzające. Nie sposób nie wspomnieć także o smaku, który jest o wiele bardziej gorzki i wyrazisty. Ziarna kawy Robusta mają owalny kształt i składają się z:


● olejków eterycznych - 8%,


● naturalnych cukrów - 5%,


● kofeiny 4,5%.


Jak widać, zawartość kofeiny w ziarnach Robusty jest dwukrotnie wyższa niż w przypadku Arabiki. Zastanawiasz się, skąd bierze w zasadzie gorycz ziaren? Spowodowane jest to większą zawartością tzw. kwasu chlorogenowego, który odpowiada właśnie za gorzki posmak. Kolejnym powodem jest również mniejsza zawartość cukru. Robusta wykazuje dużą odporność na zmienne warunki atmosferyczne i szkodniki. Bardzo często wykorzystywana jest jako dodatek do Arabiki przez mniejszy aromat. Wykorzystywana jest również jako półprodukt do produkcji kawy rozpuszczalnej. Ile kosztuje ta kawa? Ziarna (1kg) to koszt około 70 złotych. Dobra kawa ziarnista wcale nie musi oznaczać wydawania niebotycznie dużych sum.


Trzecim, ale jednocześnie najpopularniejszym gatunkiem kawy botanicznej jest LibericaObecnie największe uprawy spotkać można w Malezji, jednak przysparza niemałych problemów głównie ze względu na olbrzymią twardość ziaren i duże rozmiary. Zwolennicy uznają ją za najlepszą kawę ziarnistą ze względu na bardzo mocno określony ziemisty smak. Ziarna kawy Liberica bardzo często miksowane są z ziarnami Arabiki.

Trzy najpopularniejsze gatunki kawy to Arabica, Robusta i Liberica.

Kawa arabica - ziarna mają różne odmiany

W związku z tym, że to Arabica jest niekwestionowaną królową wśród kaw, warto nieco bliżej przyjrzeć się jej poszczególnym odmianom. Jak dzieli się kawa arabica? Ziarna nazywamy następująco:


● Mocca to najpopularniejsza i najbardziej lubiana odmiana. Powodem jest oczywiście mocno czekoladowy posmak. Doskonale komponuje się ze słodkościami, a także… czekoladą!


● Bourbon, czyli jedna z najbardziej klasycznych i najstarszych odmian kawy arabica. Ziarna mają orzechowy aromat i delikatnie kwaskowaty smak. W związku z niewielką zawartością kofeiny doskonale sprawdza się do przygotowania np. deserów kawowych.


● Maragogype na tle pozostałych odmian wyróżnia się imponującą wielkością ziaren. Uprawiana głównie w Meksyku może poszczycić się głębokim aromatem i delikatnie koniakowym smakiem.


● Typica to odmiana, która w zdecydowanej większości uprawiana jest na Jamajce. Przygotowywane w ekspresie ciśnieniowym espresso zachwyci nawet najbardziej wymagające kubki smakowe. Typica jest połączeniem delikatnej kwaskowatości i przyjemnej w odczuciach słodyczy. Ziarna Typica są duże i brązowe.


● Mundo Novo to zachwycająca smakiem mieszanka dwóch odmian: Typica i Bourbon. Dzięki intensywnemu smakowi niemal na każdym kroku zachwyca kolejnych smakoszy kawy. Doskonale sprawdzi się w kawiarce, ekspresie ciśnieniowym, french pressie, a także podczas tradycyjnego zaparzania.


Zastanawiasz się jakie rodzaje ziaren kawy zachwycą Cię niepowtarzalnym smakiem, który na długo pozostanie w Twojej pamięci? Najważniejszy jest wybór ziaren najwyższej jakości. Znając cechy charakterystyczne każdej odmiany, z łatwością znajdziesz najlepszą kawę ziarnistą dla siebie!

Data publikacji:

28.10.2021