Ekspresy przelewowe wracają do łask?

Wszystko wskazuje na to, że ekspresy przelewowe wróciły na stałe do użytkowania i niemal na każdym kroku zyskują kolejnych wiernych i oddanych miłośników. Fascynacja tym sprzętem jest jednak jak najbardziej zrozumiała i uzasadniona. Perspektywa przyrządzenia pysznej i aromatycznej kawy w szybki i niemal zupełnie bezproblemowy sposób to coś, obok czego naprawdę trudno jest przejść obojętnie. Z tym stwierdzeniem bez wątpienia zgodzą się miłośnicy napojów kawowych, dla których rozpoczęcie dnia od filiżanki ulubionej, przepełnionej smakiem i zapachem kawy, stanowi swego rodzaju rytuał, a w niektórych przypadkach - nawyk. Jaki ekspres do kawy przelewowy wybrać? Ile kawy do ekspresu przelewowego zapewni niezapomniane doznania smakowe? Wyjaśniamy!

Ekspres przelewowy to nic innego, jak niewielkie urządzenie AGD, które jednocześnie uznawane jest za jedno z najprostszych oraz najkorzystniejszych cenowo. Czy można więc oczekiwać czegoś więcej? Co więcej, działanie ekspresu przelewowego, jak zresztą sama nazwa wskazuje, polega na przelaniu gorącej wody przez pojemnik, w którym umieszczona została zmielona już kawa. Równie prosto i intuicyjnie prezentuje się budowa ekspresu przelewowego, na który składa się:

● pojemnik na wodę,

● system grzejny.

Warto zauważyć jednocześnie, że dzięki ekspresom przelewowym możliwe jest stworzenie napoju kawowego zupełnie pozbawionego fusów. Dzieje się tak dzięki temu, że urządzenie to przelewa gorącą wodę przez kawę, która jest umieszczona w filtrze. Miłośnicy kawy mogą jednorazowo wykonać znacznie większą ilość ulubionego napoju. Dzięki temu ekspresy do kawy przelewowe uznawane są za zdecydowanie bardziej funkcjonalne niż np. ekspresy ciśnieniowe. Zupełnie nieprzypadkowo znane i cenione były jeszcze w latach 90.

Jak działa ekspres przelewowy?

Jak już wspominaliśmy, zmielone ziarna kawy umieszczane są w specjalnym filtrze. Później wlewana do oddzielnego zbiornika woda podgrzewana jest specjalną grzałką, przepływając jednocześnie przez kawę. Przygotowany napój znajduje się w dzbanku, co stwarza możliwość bezpośredniego wlania naparu do kubka lub filiżanki. System grzejny sprawia, że temperatura kawy pozostaje satysfakcjonująca, aż do momentu całkowitego wyłączenia urządzenia. Możliwość cieszenia się smakiem ulubionej kawy bez względu na porę dnia? Z ekspresem przelewowym wszystko jest możliwe. Jednak, aby faktycznie tak było podczas wyboru, konieczne jest dokładne przemyślenie pojemności urządzenia. Nieco mniejsze modele ekspresów do kawy przelewowych bez wątpienia okażą się doskonałym rozwiązaniem dla singli lub osób, które z powodu niewielkich rozmiarów kuchni, nie mogą pozwolić sobie na zakup sprzętów o dużych gabarytach. Większe urządzenia z pewnością docenią pracownicy biurowi lub rodziny wielodzietne, w których każdy z członków rodziny chciałby móc delektować się smakiem świeżo zmielonej, zaparzonej i oczywiście ciepłej kawy. Ostrzegamy jednocześnie, że zapach przygotowanej w ten sposób kawy sprawia, że naprawdę trudno jest mu się oprzeć. Hipnotyzuje i czaruje, zachęcając kolejne osoby do spróbowania wyjątkowego, czarnego napoju. No właśnie… kolor przyrządzonego napoju nie został tu podkreślony przypadkowo. Chodzi bowiem o to, że w przypadku ekspresów przelewowych nie ma możliwości przygotowania napojów z dodatkiem mleka. Jedyną możliwością jest dodanie go bezpośrednio do kubka, filiżanki lub posłużenie się spieniaczem. O tym należy bezwzględnie pamiętać przed podjęciem decyzji o zakupie.

Kawa Dobry Przelew oraz Yellow Bourbon to ziarna, które szczególnie mocno polecamy do ekspresów przelewowych.

Ekspres przelewowy daje olbrzymie możliwości

Osoby posiadające ekspres przelewowy z pewnością niejednokrotnie spotkały się ze stwierdzeniem, że możliwość wyboru kaw jest tu zwykle dość mocno ograniczona, przez co znalezienie ziaren w pełni odpowiadających smakiem i aromatem może przysporzyć sporych problemów. Jest to jednak jedno z tych stwierdzeń, z którym nie do końca można się zgodzić. W ofercie naszego sklepu internetowego zarówno osoby posiadające ekspres przelewowy, jak i ekspres ciśnieniowy, czy ci, którzy preferują tradycyjne parzenie znajdą tu coś dla siebie. Najlepiej jednak zobrazować to na konkretnych przykładach. Kawa Yellow Bourbon Etno Cafe to 100% Arabica single origin o czekoladowo, cytrynowo-orzechowym aromacie. Takie połączenie nut smakowych sprawia, że doskonale wpasuje się w gusta zarówno osób preferujących delikatnie kwaskowate smaki, jak i tych, którzy w codziennych - zwłaszcza kawowych wyborach - stawiają na otulającą i rozpieszczającą słodycz. Ziarna pochodzą z Brazylii.

Zupełnie inną propozycją jest Yirgacheffe Etno Cafe, która czaruje swoim kwiatowo-migdałowym aromatem i delikatnym smakiem. Pochodzące z Etiopii ziarna przepełnione są subtelnością wzbogaconą o kwasowość i nieśmiało muskającą podniebienie nutę goryczy. Nie ma możliwości, aby tak wybuchowa mieszanka nie skradła serc i kubków smakowych prawdziwych smakoszy. Ekspres przelewowy to doskonały powód, aby wypróbować kawy Dobry Przelew Etno Cafe, która powstała właśnie z myślą o miłośnikach tego typu zaparzania. Kawa intensywnie pobudza i dodaje chęci oraz energii do działania. Może być to niewiarygodne, szczególnie po spróbowaniu pierwszego łyka świeżo przyrządzonej kawy, która z pewnością zaskoczy… delikatnością i subtelnością. Ta 100% Arabica blend o aromacie orzechowo-cytrusowym z nutą czekolady deserowej kryje w sobie słodycz, kwasowość i delikatną, ale jak najbardziej pożądaną goryczkę. 

Ile kawy do ekspresu przelewowego?

Zastanawiasz się, ile kawy do ekspresu przelewowego należy dodać? Klasycznie, im więcej kawy dodamy, tym stworzony napar będzie mocniejszy i intensywniejszy. Przyjęło się, że 7g zmielonej kawy pozwala na przyrządzenie 125ml kawy o średniej mocy. Osoby preferujące mocniejsze w smaku napary mogą wsypać jej więcej.

Zakup ekspresu przelewowego niesie ze sobą szereg pozytywnych aspektów i niewiarygodnych doznań smakowych. Oprócz wyboru odpowiedniego urządzenia, konieczny jest jednak zakup właściwych ziaren kawy, które już po pierwszym łyku sprawią, że zechcemy się delektować smakiem wybornego napoju na dłużej.

Data publikacji:

15.04.2022