Kawa kuloodporna, czyli super dawka energii

Kawa kuloodporna to jedna od dłuższego czasu cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Co ciekawe, nie jest ono jedynie wynikiem tajemniczo brzmiącej nazwy, ale również działania, które ma sprawić, że energia będzie nas rozpierać i poczujemy się, jakbyśmy byli w stanie przenosić przysłowiowe góry. Niewątpliwie popularność zyskała także dzięki bardzo mocno podzielonym zdaniom - od zachwytów osób, będących na diecie ketogenicznej, po niezbyt przychylne opinie fanatyków zdrowego stylu życia, liczenia kalorii i pilnowania ilości składników odżywczych w diecie, a także dietetyków. Jak zrobić kawę kuloodporną? Przepis jest naprawdę prosty.

Wszystko, co należy wiedzieć o kawie kuloodpornej

Kuloodporna kawa lub inaczej Bulletproof coffee to nic innego, jak kawa wzbogacona o dodatek… masła. Dave Asprey, który uznawany jest za wynalazcę i promotora tej teorii, od początku wskazywał na jej zbawienne działanie w diecie. Fascynacja tematyką nie była przypadkowa. Asprey po raz pierwszy z rytuałem picia kawy z tłuszczem spotkał się w Tybecie. To właśnie miejscowa ludność dodająca masła z mleka jaków do herbaty zainspirowała go do tego, aby na własnej skórze przetestować działanie tego nietypowego napoju. Autor w 2015 roku otworzył nawet swoją pierwszą kawiarnię, gdzie dostać można właśnie kawę kuloodporną.

Zastanawiasz się, jak w praktyce powinno wyglądać wprowadzenie kuloodpornego napoju do codziennej diety? Zdecydowana większość zwolenników uważa, że najwięcej korzyści (nie tylko zdrowotnych) przynosi wtedy, gdy wypijana jest rano i zastępuje śniadanie. Zdaniem pomysłodawcy jest to doskonały sposób na zgubienie kilku zbędnych kilogramów. Jest to możliwe dzięki usprawnieniu lipolizy tłuszczu w organizmie, a dodatkowo hamuje też łaknienie. Przypomnijmy, że w zdecydowanej większości nadwaga spowodowana jest nadmierną ilością węglowodanów w diecie. Dlatego też coraz więcej diet całkowicie odrzuca te składniki odżywcze, skupiając się jedynie na białku i tłuszczach lub mocno ogranicza ich spożywanie. Dodatkowe zalety, płynące ze spożywania kawy kuloodpornej to:


● usprawnienie pracy mózgu,


● pobudzenie organizmu do działania,


● poprawa koncentracji,


● eliminacja podjadania pomiędzy posiłkami,


● pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu,


● zniwelowanie uczucia senności i znużenia.


Jak już wspominaliśmy, kawa kuloodporna doskonale wpisuje się w zamysł diet wysokotłuszczowych, a także osób, które całkowicie wykluczają węglowodany. Istotne jednak, aby podczas przygotowania kawowego napoju pamiętać o tym, że powinno powstać ze świeżo zmielonych ziaren 100% arabiki. Niezbędnym elementem w składzie każdej kuloodporrnej kawy jest olej MCT.

Kawa kuloodporna - jakie tłuszcze najlepiej użyć?

Sympatycy kuloodpornego napoju wskazują na pozytywne działanie dla zdrowia i samopoczucia oleju MCT (średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe). Pomimo dużej ilości kalorii niemal natychmiast wchłania się do krwioobiegu. Nie ma tu więc mowy o przyczynieniu się do powstawania znienawidzonych fałdek tłuszczu np. na brzuchu. Alternatywa może być dodanie do oleju MCT np. oleju kokosowego. Mimo że olej kokosowy zawiera w zasadzie same kwasy nasycone, to posiada dodatkowo kwas foliowy, witaminy B, i E, a także potas, żelazo czy wapń. Niezbędne okaże się także masło lub masło klarowane - im wyższej jakości, tym lepiej.

Osoby zastępujące śniadanie kawa kuloodporną powinny pamiętać o tym, aby wszystkimi pozostałymi posiłki i odpowiednimi porcjami w ciągu dnia dostarczyć niezbędnych składników odżywczych.

Aby przygotować Bulletproof coffee będziesz potrzebować: świeżo zmieloną kawę, olej MCT lub kokosowy oraz masło. Proste? Proste!

Kawa kuloodporna - przepis

Zastanawiasz się, jak przygotować kawę kuloodporną? Przepis wbrew pozorom jest naprawdę prosty i… krótki! Oto i on:

Przygotowanie:


● świeżo zmielone ziarna kawy zaparz w swój ulubiony sposób


● dodaj 1-2 łyżki oleju MCT (lub kokosowego)


● dodaj 2 łyżki masła (najlepiej od krów karmionych trawą)


● składniki dokładnie zblenduj lub wymieszaj w mikserze przez około 30 sekund.


Należy pamiętać jednak o tym, że z kawy kuloodopornej powinny zrezygnować osoby, które na co dzień stosują m.in. diety eliminacyjne ze względu na nietolerancję, któregoś ze składników.

Zwolennicy kuloodpornej kawy w zaletach wymieniają jej ciekawy, a przez to niepowtarzalny smak, który zdecydowanie warto jest spróbować. Warto wspomnieć także o kopie energetycznym, dzięki któremu pokonywanie kolejnych trudności i przeciwności losu nie stanowi żadnego problemu.

Data publikacji:

14.12.2021