Zakup najlepszej kawy do kawiarki

Jaka kawa do kawiarki okaże się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje mnóstwo osób. Wbrew pozorom mowa tu nie tylko o miłośnikach napojów kawowych, ale również osobach, planujących zakup idealnego prezentu dla najbliższych. W związku z tym, że wybór najróżniejszych odmian i rodzajów kaw jest imponujący, to wybór ziaren posiadających doskonałe walory smakowe i intensywny aromat może okazać się nie lada wyzwaniem. Nieprzypadkowo, wierne grono oddanych kawowych fanatyków nieustannie się rozszerza. Jaka powinna być kawa do kawiarki? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Wszystko, co należy wiedzieć o kawie do kawiarki

Już na początku, warto zauważyć, że najlepsza kawa do kawiarki to ta, która została zmielona bezpośrednio przed wsypaniem do urządzenia. Smakosze tego czarnego napoju jednoznacznie uważają, że trunki takie wyróżniają się niepowtarzalnym i bardzo charakterystycznym smakiem, a kawiarki same w sobie - niesamowicie prostą i intuicyjną obsługą. Zacznijmy jednak od podstaw. Kawiarka to nic innego jak urządzenie do złudzenia przypominające garnuszek i pozwalające na zaparzenie kawy niczym z prawdziwej włoskiej kawiarni. Sprzęty te mogą poszczycić się niezawodnością i bardzo atrakcyjną ceną, dzięki czemu zakup nie wiąże się z olbrzymim wydatkiem.

Jaka kawa do kawiarki? Tutaj wybór w dużej mierze zależy od preferencji smakowych. O ile jedni gustują w kawach mocno palonych, tak drudzy zdecydowanie chętniej sięgają po te słabsze. Słodko-kwaśne, a może intensywne i gorzkie? Na rynku kawowym każdy znajdzie coś dla siebie. Podobnie sytuacja wygląda, jeżeli chodzi o mieszanki zawierające w sobie różnorodne odmiany, czyli blendy lub jednorodne, czyli single-origin z całego świata.

Jak zmielić kawę do kawiarki?

Mnóstwo osób zastanawia się, czy gotowa, zmielona już kawa sprawdzi się również do kawiarki. Otóż w tym przypadku odpowiedź może być tylko jedna i brzmi - niestety nie. Jak już wspominaliśmy, świeżo zmielone ziarna smakują zdecydowanie lepiej, a dodatkowo kawa tego typu mielona jest na bardzo drobny “mak”. Jednak podczas przygotowywania najlepszej kawy w kawiarce ziarna powinny być zmielone w średnim stopniu. Należy pamiętać jednak, że poszukiwanie idealnej grubości ziaren kawy do kawiarki to metoda prób i błędów. Warto zacząć więc od nieco grubiej zmielonych ziaren, a w momencie, gdy smak nie będzie wystarczająco zachwycający - z powodzeniem można zmielić je jeszcze drobniej. Dzięki wypróbowaniu kawy przygotowanej z ziaren o różnej grubości zmielenia, znalezienie smaku idealnego będzie… banalnie łatwym, a jednocześnie pełnym smaku zadaniem. Doskonałym rozwiązaniem dla nieco bardziej leniwych smakoszy będzie zakup ziarnem skomponowanych z myślą o parzeniu espresso.

Kawa z kawiarki będzie smakować najlepiej, jeśli użyjesz do niej naprawdę drobno zmielonych ziaren.

Jaka kawa do kawiarki? Zasada jest prosta!

Jaka kawa do kawiarki będzie nie tylko smakowitym, ale też upajającym zapachem trunkiem? Tutaj najpopularniejszym wyborem są oczywiście ziarna kawy 100% Arabiki, która nieprzypadkowo obejmuje ponad 70 procent wszystkich upraw kaw. Sporym zainteresowaniem - nie tylko wśród smakoszy kawy, ale też osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ziarnami, cieszy się połączenie ziaren arabiki z robustą.

Miłośnicy słodkich smaków powinni koniecznie wypróbować brazylijskie ziarna kawy, które charakteryzują się wyczuwalną nutą słodyczy. Słodką woń owoców pestkowych, orzechów i mlecznej czekolady znajdziesz także w naszej Etno Cafe Intercontinental, która wyróżnia się ziarnami o łagodnym i zbalansowanym smaku. Warto wspomnieć także o Yellow Bourbon,
czarującym swoim czekoladowo i cytrynowo-orzechowym aromatem. Brzmi bardzo intrygująco, prawda?

Znalezienie idealnej w smaku kawy do kawiarki to zadanie, które wymaga odrobiny wiedzy na temat odmian kaw i ich poszczególnych walorów smakowych. W przypadku, gdy zakup niesie ze sobą jakiekolwiek wątpliwości, warto przeczytać opis luz wskazówki producenta, znajdujące się na opakowaniu. Każda kawa ma bowiem swoje indywidualne nuty smakowe, które niekiedy potrafią mocno zaskoczyć.

Data publikacji:

07.02.2022