40 - PU ERH - herbata czerwona - 50g
Wysyłka w 24h
Darmowa dostawa od 49 zł
Co wyróżnia herbatę Pu Erh?
W 2020 roku na aukcji w Hongkongu, pewien kolekcjoner zapłacił 5,5 mln dolarów za opakowanie, zawierające 42 porcje herbaty. Była to trzydziestoletnia Sheng Pu’erh. Na tej samej aukcji, za 2 888 000 dolarów kupiono Pu’erh Yang Pin Hao. Imponujące?
Czerwony napar jest na szczęście dostępny nie tylko dla koneserów. Za „nieco” mniejsze kwoty można nabyć herbatę czerwoną klasyczną Pu Erh, która będzie mieć wyjątkowy smak i niecodzienne właściwości. Pu erh w Azji znany jest bardziej jako czarna herbata – ze względu na kolor suszu, a raczej sprasowanych liści. Napar posiada mocną, czerwonobrązową, rubinową barwę i charakterystyczny posmak – z nutami korzennych, ziemistych aromatów.
Pu erh pochodzi z dobrze znanej „herbaciarzom” chińskiej prowincji Yunnan. Uprawiane są tam krzewy Camellia Sinensis var Assamica. Patrząc historycznie, klasyczny pu erh jest związany z okolicami miejscowości Xishuangbanna – terenu Sześciu Wielkich Gór Herbacianych. Właściwości i smak herbaty pu erh (poza rodziną cesarską) jako pierwsi docenili Tybetańczycy. Bogata w drogocenne składniki, podawana z mlekiem i przyprawami herbata, doskonale sprawdzała się w biednej, kapryśnej klimatycznie części kraju. Skąd jednak czerwona klasyczna Pu Erh trafiła z Yunnan do Tybetu? Odpowiedź to starożytny trakt konno-herbaciany.
Najbardziej znana właściwość herbaty klasycznej pu erh to oczywiście przyspieszenie metabolizmu. Czerwone herbaty nazywane są wręcz „zabójcami tłuszczu” – napar pobudza wytwarzanie soków trawiennych, stymuluje pracę jelit i przyspiesza przemianę materii. Ale nie tylko – poprawia koncentrację i pamięć oraz obniża poziom złego cholesterolu.
• kraj pochodzenia: Chiny
Cena za 1 kg
158,00 zł
Składniki
herbata czerwona Pu-erh 100%
Wartość odżywcza w 100 g
---Zalecany sposób parzenia
Wsypujemy 1 łyżeczkę suszu do filtra bądź zaparzacza i zalewamy ok. 200 ml wody o temperaturze 90°C (czyli ok. 2 minuty po zagotowaniu). Parzymy ok. 2-4 minuty, w zależności jak mocny napar preferujemy, najlepiej pod przykryciem. Następnie oddzielamy susz od naparu. Tak przygotowujemy jedną filiżankę bądź niewielki kubek. Jeśli chcesz przygotować więcej naparu, użyj proporcjonalnie więcej suszu i wody. Smacznego!