83 - ROOIBOS - rooibos - 100g

9,90 zł

Wysyłka w 24h

Darmowa dostawa od 49 zł

Puszka GRATIS od 89 zł

Idealny o każdej porze dnia i nocy. Zachwyć się aromatycznym naparem prosto z Afryki. 

• klasyczny rooibos, czyli igły czerwonokrzewu afrykańskiego o wyczuwalnej miodowej nucie 

• susz pakujemy w praktyczną torebkę z wygodnym zamknięciem, dzięki czemu zachowa swój smak i aromat na dłużej
Ilość suszu
1-2 łyżeczki / 200 ml
Temperatura wody
100°C
Czas parzenia
5 min
Pora dnia
dzień i noc

Co wyróżnia rooibos?


200 kilometrów na północ od Kapsztadu ciągnie się pasmo górskie Cederberg. I to właśnie tutaj dziesiątki lat temu odkryto czerwonokrzew afrykański. Powstały z niego susz – rooibos (z języka afrikaans rooi – „czerwony” i bos – „krzew”) – to jeden z najpopularniejszych naparów na świecie. Choć stawia się go obok herbaty, rooibos nie ma nic wspólnego z chińskim krzewem poza sposobem przyrządzania i spożywania.

Plantacje rooibos próbowano założyć w innych miejscach świata – z marnym skutkiem. Ze względu na specyficzny klimat, skład gleby i obecność niektórych bakterii, czerwonokrzew rośnie wyłącznie w RPA – na nieurodzajnej i piaszczystej ziemi. Zbiory liści, przypominających sosnowe igły, prowadzone są w lecie i wczesną jesienią. Do naparu wykorzystuje się także gałązki czerwonokrzewu – w pierwszym etapie produkcji zbiera się je, suszy i tnie na niewielkie drzazgi – tak powstaje rooibos zielony, nieoksydowany. Aby uzyskać klasyczny rooibos o czerwonym kolorze i charakterystycznym smaku, igiełki moczy się w wodzie i suszy na słońcu. Po kolejnych czynnościach (m.in. pasteryzacji parą wodną), uzyskuje się pozbawiony goryczy, słodkawy, miodowo-karmelowy napar.

Rooibos stał się bardzo popularny pod koniec XX wieku – ze względu na swój smak oraz właściwości. Napar, sprowadzony do Europy przez rosyjskiego handlarza Benjamina Ginsberga, może pić każdy: dzieci, dorośli i kobiety w ciąży (zawiera dużo żelaza i zapobiega mdłościom). Rooibos nie ma w składzie kofeiny, dlatego można pić go bez ograniczeń (nawet przed snem). Redbush tea posiada dużą ilość przeciwutleniaczy oraz składników takich jak żelazo, potas, fluor, cynk czy kwercetyna. Idealnie gasi pragnienie, świetnie smakuje w wersji „na ciepło” i „na zimno”.


• kraj pochodzenia: RPA

Cena za 1 kg

99,00 zł

Składniki

rooibos 100%

Wartość odżywcza w 100 g

---

Zalecany sposób parzenia

Wsypujemy 1-2 łyżeczki suszu do filtra bądź zaparzacza i zalewamy ok. 200 ml wody o temperaturze 100°C (od razu po zagotowaniu). Parzymy ok. 5 minut, najlepiej pod przykryciem. Następnie oddzielamy susz od naparu. Tak przygotowujemy jedną filiżankę bądź niewielki kubek. Jeśli chcesz przygotować więcej naparu, użyj proporcjonalnie więcej suszu i wody. Smacznego!

83 Rooibos

Jednym z najbardziej znanych obywateli RPA był Nelson Mandela – jeden z przywódców ruchu przeciw apartheidowi i laureat Pokojowej Nagrody Nobla. „Ojciec Narodu” był także adresatem wielu utworów muzycznych. Jednym z najpopularniejszych jest piosenka „Free Nelson Mandela” zespołu The Specials, wydana w 1983 roku.

Polecamy również

74 - BEVELO - rooibos - 50g

Zielony Rooibos z mango, marakują i kwiatem granatu

52 - SEVERA - rooibos - 50g

Rooibos z truskawką, lawendą i miętą

52 - SEVERA - zimowy rooibos - 50g

Rooibos z truskawką, lawendą i miętą w zimowej torebce

29 - PESILO - rooibos - 50g

Rooibos ze skórką pomarańczy, kwiatem pomarańczy, liściem limonki i liściem eukaliptusa

Filtry papierowe XS - 100 sztuk

Wygodne torebki do parzenia herbaty w sam raz na jeden kubek