Jak parzyć herbatę? Poznaj zbiór złotych zasad

Herbata jest znana i lubiana na całym świecie. Co więcej, nawet fanatycy napojów kawowych niejednokrotnie przypominają, że przecież nie samą kawą człowiek żyje. Oprócz wyboru najwłaściwszej odmiany, która w pełni odpowiadać będzie smakiem i aromatem, ważny jest również proces parzenia. Jak parzyć herbatę, aby wydobyć z niej wszystko to, co najlepsze? Przedstawiamy garść cennych wskazówek, które diametralnie odmienią walory smakowe przygotowywanych naparów.

Odpowiednie parzenie herbaty wpływa nie tylko na smak, ale również na właściwości pobudzające. Przyjęło się, że im dłuższe zaparzenie, tym smak będzie wyraźniejszy i pełniejszy. Nie oznacza to jednak, że liście lub torebki mogą być pozostawione na kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt minut. Taki sposób przygotowywania herbacianych naparów skończy się jedynie wydobyciem niechcianej goryczki, a przecież nie o to chodzi. Herbata za każdym razem zachwyca innym smakiem, zapachem i wielowymiarowością, która nieprzypadkowo kradnie serca tak wielu osób. Przemyślane parzenie herbaty to absolutna podstawa, dlatego warto poznać najważniejsze zasady właściwego parzenia herbacianego naparu.

Parzenie herbaty - jakość suszu ma znaczenie

Sklepowe półki wprost uginają się od ilości różnorodnych herbat. Bez względu na to, jaką odmianę wybierzemy, warto stawiać na liście i mieszanki najwyższej jakości. Wysokogatunkowe herbaty liściaste to wybór, po który najczęściej sięgają koneserzy. Zdaniem wielu miłośników naparów, herbaty zamknięte w torebkach pozbawiają
użytkowników największej przyjemności z zaparzania, czyli możliwości obejrzenia kształtu liści, a także napawania się ich zapachem.

Aby móc cieszyć się pełnym smakiem m.in. herbaty zielonej, czerwonej czy oolong zaleca się również wybieranie produktów pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Co więcej, ilość wsypanego suszu nie powinna być kwestią przypadku. W tym przypadku należy stosować się do zaleceń producenta, widniejących zwykle na opakowaniu. Odmiana wybrana? Najwyższa pora poznać kilka czynników, które bezpośrednio wpływają na smak naszych naparów.

Aby móc cieszyć się pełnym smakiem i aromatem herbaty, warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria do parzenia.

Temperatura wody i czas parzenia

Temperatura herbaty to drugi - zaraz po jakości - najważniejszy czynnik, który nierozerwalnie wiąże się z jakością herbaty, którą później wypijamy. Jeżeli chodzi o temperaturę, to uzależniona jest ona przede wszystkim od konkretnej odmiany. Warto pamiętać również o maksymalnym czasie parzenia. Zarówno jeden, jak i drugi aspekt nie powinien być kwestią przypadku. Nie chcemy przecież, aby liście uległy poparzeniu lub w smaku królowała gorycz. I tak:

● herbata czarna
- temperatura: 96 stopni Celsjusza,
- czas parzenia: 2-3 minuty

● herbata zielona
- temperatura: 70-58 stopni Celsjusza,
- czas parzenia: 1-3 minuty

● herbata biała
- temperatura: 70-85 stopni Celsjusza,
- czas parzenia: 3-5 minut

● herbata czerwona
- temperatura: 96 stopni Celsjusza
- czas parzenia: 1-3 minuty

● kompozycje owocowe
- temperatura: 96 stopni Celsjusza,
- czas parzenia: 5-10 minut

● zioła
- temperatura: 96 stopni Celsjusza,
- czas parzenia: 5-10 minut

● herbata oolong
- temperatura: 96 stopni Celsjusza,
- czas parzenia: około 1,5 minuty

● herbata rooibos
- temperatura: 96 stopni Celsjusza
- czas parzenia: 3-5 minut.

Woda

Chociaż bardzo często zupełnie nie zdajemy sobie z tego sprawy, to na ogólny smak i jakość naparu wpływa również woda. Jak parzyć herbatę, aby zachwycała smakiem? Sprzymierzeńcem okaże się miękka, przefiltrowana i bogata w tlen woda. Doskonale, gdyby pH wynosiło od 6,5 do 7. Dzięki wrzeniu wody tlen się ulatnia. Warto zauważyć jednocześnie, że najwłaściwsza woda do herbaty to taka, która nie zawiera zbyt dużej ilości magnezu, wapnia, a także żelaza.

Akcesoria i zestawy do parzenia herbaty

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z naparami, niejednokrotnie zastanawiają się, czy zestaw do parzenia herbaty faktycznie jest niezbędnym elementem podczas przygotowania naparów. W tym przypadku odpowiedź brzmi… to zależy. Piękna zastawa, składająca się z kubka i filiżanki będzie w stanie poprawić nawet najbardziej ponury poranek, lub wieczór. Podobnie sytuacja wygląda w kwestii zaparzacza, jednak oferta tych produktów na rynku jest naprawdę imponująca. Mogą to być zarówno dzbanki z zaparzaczami, jak i ceramiczne kubki czy stalowe zaparzacze z uchwytem. Poszukiwanie najlepszej kompozycji smakowej z takimi gadżetami będzie o wiele łatwiejszym zadaniem. Osoby, które na co dzień korzystają z zestawów do parzenia herbaty, jednogłośnie twierdzą
że odgrywają one dużą rolę jeżeli chodzi o finalny smak napoju.

A co z dodatkami na etapie parzenia herbaty? Mnóstwo osób twierdzi, że herbata smakuje najlepiej w swojej podstawowej wersji, czyli bez żadnych dodatków. Z kolei inni trzymają się wersji, że cytryna, miód lub nawet cukier nadają naparom niepowtarzalnego charakteru, obok którego nie sposób jest przejść obojętnie. Swoją herbatę możesz przyrządzić również na styl rosyjski i dodać do niej konfiturę

Jak widać, parzenie herbaty powinno być rytuałem odprawianym z ogromną starannością i pełnym zaangażowaniem. Warto stosować się również do zaleceń producenta. To najlepsza i najskuteczniejsza droga, aby móc cieszyć się niepowtarzalnym smakiem i czarującym zapachem liściastych naparów.

Data publikacji:

04.01.2022