Oolong - herbata, która ma tysiąc twarzy?

Herbata oolong to nic innego, jak rdzennie chińska herbata, która zachwyca smakiem i niepowtarzalnymi właściwościami. Jest to możliwe dzięki temu, że to właśnie ten wyjątkowy napar łączy w sobie cechy w zasadzie wszystkich herbat dostępnych na rynku. Obok takiej mieszanki trudno jest przejść obojętnie! Smocza herbata lub turkusowa czy też niebieska herbata uznawana jest jednocześnie za najbardziej tajemniczą. Jakie są więc właściwości herbaty oolong? Na czym polega jej fenomen? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w naszym artykule. Życzymy miłej lektury i możliwie jak najszybszego skosztowania!

Herbata oolong to królowa wśród herbat

Jak już wspominaliśmy, na smak herbaty oolong wpływa naprawdę imponująca ilość zróżnicowanych czynników. Mowa tu nie tylko o pochodzeniu, ale również odmianie krzaka czy porze zbioru liści. Kolejnym ważnym aspektem jest również sposób obróbki listków czy oksydacja, która pełni tu kluczową funkcję. Najwyższa pora przejść do konkretów! Na początku warto zauważyć, że herbata ta wytwarzana jest oczywiście z liści rośliny Camellia sinensis. Miłośnicy naparów z pewnością powiążą tę nazwę z tradycyjnymi czerwonymi lub zielonymi herbatami i jest to jak najbardziej poprawne skojarzenie. Należy jednak pamiętać o tym, że w przypadku oolongów liście poddawane są częściowemu utlenieniu, a przekrój liczbowy jest naprawdę szeroki, ponieważ mówimy tu o około 10% do nawet 80%. To właśnie dlatego ta kategoria herbat jest tak bardzo zróżnicowana i znaleźć tu można zarówno te o kwiatowym, delikatnym smaku, jak i te zdecydowanie bardziej wyraziste i zdecydowane, np. orzechowe czy czekoladowe. Warto wspomnieć również o tych, które czarują swoim owocowym smakiem - tych również nie brakuje.

Tym prostym sposobem dopasowanie smaku do preferencji użytkowników jest banalnie proste! Różnice między innymi herbatami wytwarzanymi dokładnie z tej rośliny pojawiają się również podczas zbiorów. W tym przypadku zbierane są zdecydowanie dłuższe części, na które składają się pąki, a także około 3-4 liści. W odróżnieniu od innych, herbata oolong wyróżnia się również sposobem suszenia liści, które bezpośrednio po zerwaniu umieszczane są w koszyku wykonanym z wikliny. Następnie należy nim energicznie potrząsnąć tak, aby zawartość dotykała jego ścianek. Tym sposobem dochodzi do naruszenia nerwów, a co za tym idzie - uwolnienia soków.

Niebieska herbata - poznajmy jej wyjątkowe właściwości zdrowotne

Trudno jest znaleźć osobę, która nigdy nie słyszałaby nic o herbacie oolong. Dlatego warto byłoby nieco bliżej przyjrzeć się jej właściwościom, za które będzie wdzięczne ci nie tylko zdrowie, ale też wygląd i samopoczucie. Jakie właściwości zdrowotne kryją w sobie listki?

Poznajmy najważniejsze z nich:

● skarbnica witamin A, B, C, E, K,

● bogate w minerały takie jak fosfor, mangan, selen, potas, miedź,

● kwas foliowy,

● teofilina,

● niacyny,

● karotenoidy,

● tearubiginy.

Ze względu na imponującą zawartość katechin, herbata ta wykazuje właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu możliwe jest spowolnienie rozwoju chorób nowotworowych czy cukrzycy. Herbata oolong dzięki dużej ilości dobroczynnych przeciwutleniaczy zwalcza wolne rodniki i zapobiega uszkodzeniom komórek i tkanek. Dodatkowo wspomaga pracę układu odpornościowego. Zastanawiasz się, czy pijąc herbatę turkusową zyskasz dodatkową dawkę energii? W oolongach ilość kofeiny jest niewielka i wynosi około 2,4% na 100g, a w naparze - 0,02%.

Spróbuj naszych bestsellerów: klasycznej herbaty Oolong, Adrii oraz Persy!

Jakie są inne właściwości herbaty oolong?

Pozostając jeszcze przez krótką chwilę w temacie właściwości herbaty oolong, to doskonale byłoby odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jakie konkretnie działanie wykazuje na zdrowie. Otóż regularne picie tych naparów przyczynia się do regulacji poziomu cukru we krwi. Dodatkowo znacznie obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Spożywając herbatę oolong, możemy poczuć się odprężeni i wyluzowani. Złagodzone zostaną też objawy niepokoju i wewnętrznej niepewności. Napar podkręca również metabolizm i poprawia trawienie. Ponadto wzmocniona będzie również praca serca. Oolong poprawia też kondycję skóry, włosów i paznokci - kompleksowe dbanie o wygląd bez konieczności wychodzenia z domu? Z herbatą turkusową wszystko jest możliwe!

Być może zabrzmi to dość abstrakcyjne, ale obecnie wyróżnić można ponad 3 tysiące gatunków, jakimi może poszczycić się chiński oolong. Co więcej, każdy z nich posiada zupełnie odmienne walory smakowe. Najbardziej podstawowy podział to oolongi jasne oraz oolongi ciemne. I tak w jasnej herbacie oolong dominującym smakiem jest ten kwiatowo-owocowy. Bardzo często przybiera on nazwę Milk oolong, gdzie nazwa nie jest kwestią przypadku - po zaparzeniu uwalniany jest bowiem mleczny smak i aromat. Z kolei ciemne oolongi bardzo często przybierają nuty orzechowe, pikantne, a nawet te przypominające rozgrzane drewno czy karmelową słodycz. Przekrój smakowy jest tu więc naprawdę imponujący.

Jak parzyć herbatę oolong?

W przypadku tej herbaty - podobnie jak każdej innej - kluczowe znaczenie ma również odpowiedni sposób parzenia. Jednak ten proces jest prostszy, niż mogłoby się wydawać. Wystarczy, że łyżeczkę suszu wsypiesz do filtra bądź zaparzacza. Następnie całość należy zalać okolo 200 ml wody o temperaturze około 90 stopni Celsjusza, czyli 2 minuty po zagotowaniu. Parzenie nie powinno trwać dłużej niż około 2-4 minuty. Ostatnim krokiem jest tylko oddzielenie liści od naparu... i gotowe! Jak widać, w mgnieniu oka możesz zacząć delektować się wyjątkowym smakiem, jaki niesie ze sobą niebieska herbata. Niejednokrotnie usłyszeć można również o tym, że pierwsze parzenie herbaty oolong powinno trwać od kilku do kilkunastu sekund. Wówczas ilość liści powinna wynosić około 5-6 gramów na 170 ml wody. Najbezpieczniej jest wypróbować każdy ze sposobów i wybrać ten, który oczywiście najlepiej odpowiada naszym kubkom smakowym. Gwarantujemy, że każdy herbaciany napój stworzony zgodnie z naszymi propozycjami zachwyci wyjątkowym smakiem i aromatem, który trudno będzie wymazać z pamięci!

Gwarantujemy, że zaparzanie w mgnieniu oka stanie się Twoim uzależnieniem, do którego zechcesz regularnie wracać. Z kolei niepowtarzalny i całkowicie zaskakujący smak w połączeniu z szerokim i zróżnicowanym wyborem przyczyni się do tego, że zechcesz te herbaciane napary regularnie odkrywać na nowo. Sięganie po filiżankę wypełnioną po brzegi ulubioną herbatą, podobnie jak kawą, okaże się doskonałym sposobem na rozpoczęcie poranka - ze względu na delikatne właściwości pobudzające, a także zwieńczenie ciężkiego dnia, zyskując jednocześnie ukojenie i wewnętrzny spokój. Nie zwlekaj i zamów jeszcze dziś herbatę przepełnioną smakiem i zdrowiem zamkniętym w subtelnych listkach.

Data publikacji:

31.03.2022