Poznaj cudowne właściwości morwy białej

Morwa biała to niezwykła roślina, która w ostatnim czasie zyskała na olbrzymiej popularności. Powodem są m.in. zróżnicowane właściwości, które skrywają w sobie liście morwy białej (Morus alba L.). Podobne bogactwo i dobroczynne działanie dotyczy również jej owoców. Mimo że szczególnie ceniona jest przez cukrzyków, to z powodzeniem mogą sięgać po nią również osoby, które dążą do zgubienia kilku kilogramów. Zastanawiasz się, na co stosować morwę białą? Czy osoby przyjmujące leki mogą z powodzeniem spożywać tę herbatkę ziołową? Szczegółowe informacje na temat morwy białej znajdziesz poniżej.

Liście morwy białej mają ogromną moc

Liście morwy białej, podobnie jak owoce tej rośliny, wykorzystywane są przede wszystkim w ziołolecznictwie. Biała roślina, której owoce do złudzenia przypominają malinę lub jeżynę, mogą poszczycić się imponującą ilością zróżnicowanych właściwości prozdrowotnych. Już teraz przestrzegamy jednak, że morwa biała - herbata i tradycyjny owoc to nie substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. To jedynie dodatek, który warto wprowadzić do codziennej diety np. dodając do pełnych witamin i składników odżywczych naparów. To doskonały moment, aby nieco bliżej przybliżyć sobie wielowymiarowe działanie morwy białej. Oto najważniejsze właściwości:

● wspomaga i prowadzi do utrzymania prawidłowego poziomu cukru we krwi,

● obniża poziom cukru,

● zmniejsza wchłanianie cukrów prostych - hamuje aktywność enzymów,

● działa antyoksydacyjnie,

● działa przeciwcukrzycowo,

● świeże owoce morwy białej mają działanie moczopędne,

● wspomaga odchudzanie.

Dodajmy jeszcze, że zarówno w owocach morwy białej, jak i liściach tej rośliny tkwią niesamowite substancje i składniki, które zasługują na szczególną uwagę. Owoce morwy białej skrywają w sobie m.in. olbrzymią dawkę witaminy C, flawonoidy, cenne mikro i makroelementy czy fitosterole. Z kolei liście morwy białej są prawdziwą skarbnicą białka, tłuszczów, węglowodanów, a także witamin z grupy B, B1, B1,B2, a także C. Warto wspomnieć także o b -karotenie. Zawarta jest także witamina PP.

Bezskutecznie poszukujesz odpowiedzi na pytanie o to, jak to możliwe, że herbatka ziołowa jest w stanie wspomóc odchudzanie? Otóż tajemnica tkwi w tym, że zmniejszony poziom cukru we krwi jednoznacznie łączy się z mniejszym gromadzeniem i odkładaniem tłuszczu. Jest to możliwe poprzez spowolnienie działania enzymów biorących udział w trawieniu węglowodanów. To z kolei pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi.

Nie oznacza to jednak, że picie samo picie morwy białej - bez wdrożenia aktywności fizycznej czy deficytu kalorycznego, pomoże w zmniejszeniu liczb widocznych na wadze. Jest to jedynie forma "wsparcia" codziennych zmagań o idealną i szczupłą sylwetkę.

Dobroczynne liście białej morwy odnajdziesz w naszej kolekcji Czas na zioła.

Pamiętaj o zasadach zróżnicowanej diety

Jednak, aby faktycznie móc czerpać ze wszystkich dobroczynnych właściwości, jakie niesie ze sobą ta roślina, konieczny jest wybór liści morwy białej, które wyróżniać się będą doskonałą jakością. Dodatkowo pod żadnym pozorem nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Mówiąc o naparach przygotowywanych z morwy białej, mówimy tu o spożywaniu jej 2 razy dziennie - najlepiej po 1 filiżance około 30 minut przed zaplanowaną godziną posiłku. Zalecana dzienna porcja produktu z pewnością nie zaszkodzi. Tutaj należy jednak wspomnieć o grupach osób, które powinny zrezygnować ze spożywania morwy białej.

I tak, morwa biała nie jest zalecana w przypadku osób uczulonych na liść morwy białej. To dość częsta przypadłość, która może w dużej mierze może odbić się na zdrowiu i samopoczuciu. Dodatkowo morwa biała nie powinna być stosowana w okresie ciąży, a także podczas karmienia piersią. Przeciwwskazania dotyczą także osób chorujących na cukrzycę. Mimo że morwa biała obniża poziom cukru we krwi, to włączenie jej do codziennej diety powinno zostać skrupulatnie przedyskutowane z diabetologiem. W połączeniu z lekami przeciwcukrzycowymi może doprowadzić do hipoglikemii - niedocukrzenia.

Morwa biała może występować samodzielnie jako wspomniane już herbaty czy soki, ale również jako suplement diety zawierający inne składniki i substancje odżywcze - zwykle występuje wówczas w formie tabletek lub kapsułek. Wszystkie wymienione wyżej osoby przed spożyciem produktu powinny skonsultować się oczywiście z lekarzem prowadzącym.

Morwa biała - herbata na wiele dolegliwości

Morwa biała to jedno z tych ziół, które tradycyjnie wymaga odpowiedniego sposobu parzenia. Tym sposobem odwdzięczy się nie tylko nieziemskim aromatem, ale również niebywałym działaniem. Jak powinno wyglądać parzenie morwy białej? Wystarczy, że 1-1,5 łyżeczki suszu wsypiesz do filtra bądź zaparzacza. Następnie wystarczy zalewać około 200 ml wody o temperaturze 90-95°C, czyli około minuty po zagotowaniu i oddzielić susz od naparu. To wszystko!

Morwa biała to niewątpliwie jeden z tych darów matki natury, który zdecydowanie warto włączyć do codziennej diety i regularnie go popijać. Oprócz niesamowitych walorów smakowych ściśle związanych ze słodkim posmakiem, dodatkowym atutem są liczne prozdrowotne właściwości, a co za tym idzie - doskonały wpływ na zdrowie i urodę. Czy od naparu można chcieć czegoś więcej? Też tak uważamy!

Data publikacji:

07.04.2022