Yerba mate - jak parzyć, aby wydobyć pełnię smaku

Od dłuższego czasu yerba mate cieszy się olbrzymią popularnością i niemal na każdym kroku zyskuje kolejnych zwolenników. Regularnie usłyszeć można o dobroczynnych właściwościach naparu z ostrokrzewu paragwajskiego, czyli rośliny uprawianej w Ameryce Południowej w tym m.in. w Brazylii, Paragwaju czy Argentynie. W zależności od konkretnego miejsca ma zupełnie odmienne walory smakowe.

● Yerba mate z Paragwaju zachwyca pełnią smaku.

● Yerba mate z Argentyny zachwyca łagodnym, ale nieco bardziej goryczkowym smakiem.

● Yerba mate z Brazylii uznawane jest za jedną z najłagodniejszych odmian.

● Yerba mate z Urugwaju posiada intensywny kolor i bardzo świeży aromat.

Wszystko, co należy pamiętać o yerba mate

Jednak, aby móc cieszyć się walorami smakowymi, zachwycającym aromatem i wszystkimi właściwościami, do których już za chwilę przejdziemy, należy pamiętać o odpowiednim parzeniu yerba mate. W dużej mierze to właśnie wspomniane przed chwilą właściwości decydują o tym, jak często sięgamy po naszą ulubioną yerba mate, jaką porę dnia zwykle wybieramy, a także, który konkretnie gatunek wybieramy. Spośród najważniejszych właściwości yerba mate - wyróżnienie zaledwie kilku - jest niezwykle trudnym zadaniem. Nie
ulega wątpliwości, że należy tu wspomnieć m.in. o tym, że napar ten wykazuje właściwości pobudzające i skutecznie poprawia koncentrację. Dodatkowo jest bogatym źródłem witamin i drogocennych minerałów. Ponadto obniża poziom złego cholesterolu i wzmacnia układ odpornościowy. Spowalnia także starzenie komórek. Jednak tak jak już wspominaliśmy, kluczowa jest tu technika. Więcej informacji na temat yerba mate znajdziesz w naszym poprzednim artykule zatytułowanym: “Czego nauczyli nas polscy podróżnicy o yerba mate?

Przy piciu yerba mate warto zaopatrzyć się w matero i bombillę.

Yerba mate - jak parzyć?

Najwyższa pora przejść więc do sedna i dowiedzieć się, jak powinno wyglądać właściwe parzenie yerba mate. Kluczowych elementów, których należy bezwzględnie przestrzegać, jest co najmniej kilka. Yerba mate - jak parzyć, aby wydobyć z niej wszystko to, co najlepsze? Otóż na początku warto wyposażyć się we wszystkie niezbędne akcesoria, bez których parzenie nie będzie możliwe. Mowa tu oczywiście o tykwie i bombilli, czyli naczynku do yerba mate, a także rurce z filtrem. Perspektywa kupowania każdego z elementów oddzielnie nie napawa cię optymizmem? To nie jest koniecznością. W naszym sklepie internetowym znajdziesz wysokiej jakości i zróżnicowane smakowo gotowe zestawy, którym warto przyjrzeć się nieco bliżej. Korzystne ceny, szeroki wybór i różnorodne walory smakowe.

I tak parzenie yerba mate w rzeczywistości jest procesem banalnie prostym i bardzo przyjemnym. Ilość porcji, którą należy użyć, w dużej mierze zależy od preferencji smakowych, a także mocy naparu, który chcemy uzyskać. Szczególnie na początku zaleca się, aby ilość wsypanego suszu sięgała od ⅓ do ⅔ objętości naczynia. Inną możliwością jest wsypanie około 2-3 łyżek suszu. Następnym krokiem jest tzw. usypanie kopczyka, dzięki któremu możliwe będzie odsypianie najdrobniejszych listków i elementów suszu. Następnie naczynie należy pochylić pod kątem około 30-45 stopni i delikatnie wstrząsnąć. Wlej
niewielką ilość wody i poczekaj aż woda, zostanie wsiąknięta przez susz. Ostatnim krokiem jest włożenie bombilli i dolanie wody do naczynia.

Yerba mate - jak parzyć? Temperatura wody ma znaczenie

Mimo że czasami zupełnie o tym zapominamy, to parzenie yerba mate może odbywać się zarówno przy użyciu ciepłej, jak i zimnej wody. Tutaj wszystko zależy od upodobań. W przypadku, gdy zdecydujemy się jednak na zastosowanie pierwszej opcji, należy pamiętać o tym, aby temperatura nie wynosiła więcej niż zwyczajowe 70-80 stopni Celsjusza.

Powyżej przedstawiony sposób jest oczywiście jednym z najprostszych i najbardziej podstawowych. W rzeczywistości ile osób tyle sposobów parzenia najdoskonalszych i pełnych smaku naparów. Kluczowe jest tu jednocześnie określenie walorów smakowych, a także mocy naparu. Gwarantujemy, że zaparzona w ten sposób yerba mate zachwyca bogactwem smaku, wielowymiarowością, a także olbrzymią dawką energii.

Data publikacji:

31.01.2022