Herbata z lawendą naparem leczniczym?

Lawenda jest przede wszystkim rośliną wieloletnią, która może pochwalić się długą i imponującą tradycją. W Europie wykorzystywana i znana jest od dawien dawna. Ceniona jest nie tylko za niepowtarzalny i piękny zapach, ale również szerokie spektrum działania, gdzie silne właściwości antyseptyczne czy działanie przeciwgrzybicze to dopiero początek. Suszone kwiaty lawendy szturmem podbiły serca fanatyków naparów pełnych smaku i aromatu. Co zyskujemy, pijąc napary z kwiatów lawendy? Mimo że głównie roślina ta zyskała popularność jako olejek lawendowy stosowany w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym, a sam kwiat lawendy kojarzony jest z niebiańskimi pejzażami, które zachwycą artystyczne dusze, to dodatkowo pomaga oczyścić też ciało i zadbać o pogodę ducha oraz doskonałe samopoczucie. Więcej niezbędnych informacji i ciekawostek na temat kwiatów lawendy znajdziesz poniżej.

Jakie działanie niosą ze sobą kwiaty lawendy?

Niepowtarzalny zapach lawendy znany jest również za sprawą płóciennego woreczka, który umieszczany jest w szafie. Tym sposobem możliwe jest m.in. pozbycie się moli. Chociaż to właśnie takie zastosowanie lawendy jest zdecydowanie najpopularniejsze, to może służyć również do przygotowywania naparów. Jakie właściwości ma lawenda stosowana w herbatach? Otóż są one naprawdę imponujące, a mówimy tu m.in. o tym, że:

● ma kojący wpływ na układ nerwowy,

● działa rozluźniająco i odprężająco,

● ułatwia zasypianie,

● przyspiesza regenerację naskórka,

● kwiaty przyśpieszają trawienie,

● kwiaty lawendy pobudzają wydzielanie soków żołądkowych,

● ziela lawendy mają zbawienny wpływ w walce z infekcjami pęcherza,

● podobnie, jak czystek działanie moczopędne,

● wspomaga koncentrację i skupienie,

● olejek lawendowy wykazuje właściwości bakteriobójcze - w przypadku jakichkolwiek infekcji gardła czy zapalenia warto przemyśleć inhalację, gdzie bazę stanowić będą lawendowe olejki eteryczne,

● kwiaty lawendy przyspieszają ruchy perystaltyczne jelit.

W naszym sklepie internetowym herbata z lawendą to np. Severa, czyli rooibos z truskawką liofilizowaną, lawendą i miętą. Tutaj działanie zostało wsparte dodatkowo superfoods, o których więcej przeczytasz w naszym artykule zatytułowanym: “Herbaty z superfoods, czyli przepis na zdrowie”.

Suszone kwiaty lawendy - antidotum na różne dolegliwości

To oczywiście nie wszystkie powody, które przyczyniają się do tego, że picie naparu z lawendy powinno być rytuałem przeprowadzanym regularnie. Lawenda lekarska pomaga w zwalczaniu różnych infekcji, a także silnych migren czy nawracającego bólu głowy. Dlatego warto uzmysłowić sobie, jak ważne i korzystne dla zdrowia i urody składniki posiada herbata lawendowa. Otóż są to nie tylko sole mineralne, ale również duże ilości garbników, fitosteroli, kwasów organicznych, triterpenów czy antocyjanów.

Wracając jeszcze na krótką chwilę to tego, jakie działanie ma lawendowy olejek eteryczny, to często stosowany jest też jako środek łagodzący różne, dolegliwości skórne w tym m.in. trądzik, a także przyspieszający gojenie się ran. Czy jest to antidotum na całe zło? Na to wygląda! Z kolei wyjątkowe działanie herbaty lawendowej docenią kobiety, ponieważ kwiaty, które działają rozluźniająco, łagodzą bóle menstruacyjne. Herbata lawendowa wpływa jednocześnie na zwiększenie kolagenu, dzięki czemu skóra będzie zdrowa, piękna i promienna.

Lawenda, dzięki swoim olejkom eterycznym, wydziela intensywny uwodzicielski aromat, który działa na nas uspakajająco.

Zapach lawendy - czemu tak trudno mu się oprzeć?

Dużo słyszy się o niepowtarzalnym zapachu kwiatów lawendy i... nie ma w tym zupełnie nic niezrozumiałego. Ten aromat na długo pozostaje w pamięci, czarując zmysły intensywnym, ale bardzo uwodzicielskim zapachem. Dlaczego mówi się, że to właśnie lawenda tak pięknie pachnie? Chodzi tu nie tylko o lekko gorzkawy, ale jednocześnie słodki zapach. Jest to możliwe dzięki zawartym olejkom lotnym w tym m.in. inalolu, geraniolu, pinenu, cyneolu czy borneolu. To właśnie te związki aromatyczne sprawiają, że olejek eteryczny jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych. Dodatkowo może być stosowany w połączeniu z innymi olejkami, stanowiąc tym samym kompleksowe uzupełnienie pielęgnacji lub terapii leczniczej. Różnorodne mieszanki będą działały oczywiście zgodnie z właściwościami. Dzięki temu nawet osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z aromaterapią znajdą najwłaściwszy, a jednocześnie całkowicie naturalny preparat dla siebie.

Wróćmy jednak do herbaty lawendowej i cudownej mocy, która kryje się w kwiatach lawendy. Warto zaznaczyć jednak, że wszystkie wyjątkowe właściwości będą możliwe do odkrycia na własnej skórze tylko pod warunkiem wyboru najlepszych jakościowo liści. Dokładnie ta sama sytuacja będzie miała miejsce kupując zupełnie inne zioła, czy herbaty.

Inne zastosowanie kwiatów lawendy

Warto zauważyć, że kwiaty lawendy w kuchni stosowane są nie tylko do przyrządzenia naparów, ale również leczniczych nalewek. Te nakładane zewnętrznie są w stanie złagodzić ukąszenia, a także pomóc w rozprawieniu się z różnymi problemami skórnymi w tym m.in. z liszajem czy grzybicą. Do przygotowania takiego specyfiku nie potrzeba żadnych wymyślnych składników. Wystarczy bowiem 100 gramów suszonych kwiatów lawendy, a także 0,5 litra spirytusu. Po namoczeniu kwiatów, specyfik można przyłożyć do skóry. Co ciekawe, niewielkie ilości można spożywać również na silne bóle miesiączkowe czy wzdęcia.

Lawenda to roślina i zróżnicowanym i kompleksowym działaniu. Dzięki olbrzymiej ilości właściwości prozdrowotnych ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Przyrządzenie naparu jest banalnie proste, a smak niezapomniany!

Data publikacji:

11.04.2022