Niebieska herbata? To naprawdę możliwe!

Nie ulega wątpliwości, że miłośnicy herbacianych naparów są prawdziwymi szczęściarzami. Mają bowiem możliwość spróbowania najróżniejszych, niekiedy zupełnie niewiarygodnie wymyślnych naparów. Co więcej, wszystkie posiadają szereg właściwości prozdrowotnych, które przemawiają za tym, aby włączyć je do codziennej diety i sięgać po nie tak często, jak tylko jest to możliwe. Jednym z przykładów może być niebieska herbata, która w Polsce nazywana jest również herbatą turkusową lub Oolong. Z kolei chińska nazwa tłumaczona jest jako “herbata Czarnego Smoka”. Nazwa ta nie jest kwestią przypadku, ponieważ liście dryfując w wodzie, przybierały właśnie kształt smoka. Jakie właściwości niebieskiej herbaty zasługują na szczególną uwagę? Gdzie jest produkowana? Odpowiedź poniżej.

Niebieska herbata pochodzi z południowo-wschodnich Chin, a jeszcze dokładniej - prowincji Fujian. Obecnie produkowana jest także w Indiach, Nepalu czy na Tajwanie. Na szczególną uwagę, oprócz cudownych i prozdrowotnych właściwości zasługuje także smak, którego nie da się podrobić. Przygotowany napar zachwyca bowiem delikatnymi nutami, które na końcu pozostawiają po sobie cierpki posmak na podniebieniu. Nie dajmy się jednak zmylić - herbata turkusowa pomimo swojej nazwy, nie ma niebieskiego koloru (ani przed, ani po zaparzeniu). Nazwę tę zawdzięcza stopniowi fermentacji, który jest bardzo czasochłonny i kosztowny. Fanatycy herbat, którzy marzą o skosztowaniu herbaty, która po zaparzeniu przybiera szafirowy kolor, muszą koniecznie spróbować jednego z ziół dostępnych w naszej ofecie - mowa tu o Klitorii ternateńskiej, która oprócz zabarwienia czaruje również wieloma drogocennymi właściwościami, które zbawiennie wpływają na zdrowie, samopoczucie i wygląd.

Dobroczynne składniki niebieskiej herbaty

Herbata turkusowa - szczególnie w sklepach herbacianych - często wzbogacona jest nutami kwiatowymi, owocowymi, a niekiedy także nutą mleczną. Ta ostatnia dotyczy naszej Milk Oolong. To doskonały moment, aby nieco bliżej przyjrzeć się nieco bliżej witaminom i składnikom odżywczych, które posiada niebieska herbata:

● witaminy - A, B1, B2, C, E,

● magnez,

● cynk,

● fosfor,

● wapń.

Bogactwo witamin i minerałów sprawia, że niebieska herbata może być popijana jako naturalny eliksir wspierający odporność organizmu. Dzięki temu, że reguluje ciśnienie i poziom cukru we krwi, może być z powodzeniem spożywana przez cukrzyków. Dodatkowo jest sprzymierzeńcem w walce z nienawidzonym tłuszczykiem, oponką na brzuchu i zbędnymi kilogramami, których chcemy się możliwie jak najszybciej pozbyć. Zawartość polifenoli sprawia, że herbata turkusowa zmniejsza ryzyko zachorowań na choroby nowotworowe. Właściwości docenią również osoby, które pragną zadbać o stan i wygląd swojej skóry - szczególnie problematycznej i trądzikowej, ponieważ picie naparu pozwala zniwelować wszelkie zmiany trądzikowe i wypryski. Niebieska herbata chroni również zęby oraz kości. Obniża także poziom złego cholesterolu. Jak widać, zróżnicowane działanie pozwala przeciwdziałać chorobom na różnych płaszczyznach.

Nasza herbata Adria to oolong, który swój głęboko fioletowy kolor naparu zawdzięcza połączeniu kwiatów klitorii ternateńskiej i kawałków cytryny.

Parzenie herbaty turkusowej to prosty rytuał

Podobnie jak w przypadku wszystkich herbat czy ziół, tak niebieska herbata do wydobycia pełni smaku i zapachu, również potrzebuje odpowiedniego zaparzania. Warto pamiętać, że wysokiej jakości herbata turkusowa powinna być zaparzana w wodzie o temperaturze 90 stopni Celsjusza, czyli około 2 minuty po zaparzeniu. Wystarczy zaledwie 1 łyżeczkę suszu zalać wodą o wspomnianej temperaturze i odczekać około 2-4 minut - w zależności od tego, jaką moc naparu preferujemy. Następnie należy oczywiście oddzielić susz od naparu i można zacząć delektować się niebywałym smakiem powstałego trunku. Co ważne, herbatę turkusową można parzyć nawet około 4 razy. Jednak każde kolejne parzenie powinno być nieco dłuższe od poprzedniego.

Mimo że wydawać by się mogło, iż to herbata czarna lub zielona są najchętniej wybieranymi pozycjami herbacianymi, to oolong niemal na każdym kroku zyskuje kolejnych, wiernych miłośników, którzy wracają do niego z niewymuszonym uśmiechem na ustach.

Data publikacji:

21.02.2022