Pokrzywa, czyli antidotum na wiele dolegliwości

Pokrzywa to jedna z tych roślin, która u dzieci wywołuje paniczne uczucie strachu i przerażenia. Nie ma w tym nic dziwnego. Kłujące włoski, które pokrywają jej liście i łodygę w dzieciństwie pozostawiały bowiem bardzo nieprzyjemne odczucie i swędzące zmiany na skórze. Jednak zdarza się, że z biegiem lat zaczynamy sięgać po nią dobrowolnie. Napar z pokrzywy posiada bowiem całą masę cennych dla zdrowia witamin i soli mineralnych. Dzięki temu dobroczynnie wpływa nie tylko na wygląd, ale również samopoczucie! Co daje picie pokrzywy? Jakie są właściwości lecznicze pokrzywy? Nie bez przyczyny picie herbaty z pokrzywy w ostatnim czasie stało się tak bardzo popularne, a wielu osobom zastępuje również rytuał delektowania się smakiem ulubionej kawy lub herbaty.


Pokrzywa zwyczajna, ponieważ to o niej mowa, w medycynie naturalnej stosowana jest od lat. Ten dar natury doceniono przede wszystkim za obfitowanie w witaminy A, C, E i K. Dzięki witaminie A picie herbaty z pokrzywy poprawia widzenie i wzrok, C- odpowiada za wzmocnienie organizmu, E - wykazuje silne działanie antyoksydacyjne oraz K, która pozytywnie wpływa na krzepliwość krwi i szybkość gojenia się ran. Nie sposób nie wspomnieć o prozdrowotnych składnikach mineralnych jak, chociażby wapń, fosfor, magnez, krzem czy jod. Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod lupę, są kwasy organiczne (np. glikolowy i mrówkowy, które chronią organizm przed drobnoustrojami) oraz flawonoidy, które perfekcyjnie oczyszczają organizm z toksyn.

Na co pomaga pokrzywa?

To właśnie dzięki tak wielu drogocennym składnikom, picie herbaty z pokrzywy:

● działa moczopędnie,


● obniża poziom cholesterolu,


● oczyszcza organizm z toksyn,


● wspomaga trawienie,


● działa przeciwalergicznie,


● wzmacnia odporność organizmu,


● zmniejsza wszelkiego rodzaju stany zapalne.


Gołym okiem widać, że właściwości lecznicze pokrzywy są bardzo mocno zróżnicowane. Jednak medycyna to nie jedyna dziedzina, w jakiej roślina ta została doceniona. Nie sposób nie wspomnieć także o kosmetyce, w której uznawana jest za właściwości odżywcze włosów i skóry, działaniu tonizującym i oczyszczającym, a także wspomaganiu leczenia trądziku. Ponadto pokrzywa przeciwdziała łupieżowi i łojotokowi skóry. Oznacza to, że napar z pokrzywy może być stosowany zewnętrznie i wewnętrznie.

Napar z pokrzywy to samo zdrowie!

Pokrzywa do picia

Prawdopodobnie nikogo nie zaskoczy stwierdzenie, że jednym z najpopularniejszych sposobów spożywania tego zioła jest oczywiście picie herbaty z pokrzywy. Zastanawiasz się jak zrobić napar z pokrzywy? Najbardziej podstawowy, a jednocześnie najpopularniejszy sposób, dzięki któremu wydobędziesz pełnię smaku i aromatu to:

1. Do zaparzacza lub filtra wsyp 1-1,5 łyżeczki suszu,


2. zalej około 200 ml wody o temperaturze około 90-95 stopni Celsjusza,


3. w zależności od mocy, jaką preferujesz, parz pod przykryciem przez około 5-10 minut,


4. na koniec dokładnie oddziel susz od naparu.


Należy pamiętać jednak o tym, że pokrzywa do picia to nie jedyny sposób, który pozwala w pełni cieszyć się ze smaku tego zioła. Pokrzywa jest bowiem rośliną jadalną. Po dokładnym sparzeniu z powodzeniem można dodawać ją do sałatek i traktować jak, chociażby szpinak czy roszponkę.


Picie herbaty z pokrzywy - przeciwwskazania i dawkowanie

Jeżeli udało się ustalić, na co pomaga pokrzywa, doskonale byłoby nieco bliżej przybliżyć sobie przeciwwskazania w spożywaniu naparu z pokrzywy. Jedną z nielicznych sytuacji, w których zaleca się zrezygnowanie z picia pokrzywy, jest przyjmowanie leków na cukrzycę. Diabetycy, podobnie jak kobiety w ciąży, picie naparu z pokrzywy powinni skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.

Osoby zmagające się ze zbyt dużą ilością żelaza w organizmie, również powinny do tematu pokrzywy do picia podejść z pewną dozą dystansu i zachowaniem umiaru. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku osób walczących z nadmierną potliwością i wszelkiego rodzaju wysypkami.

Napar z pokrzywy jest bardzo prosty do przygotowania a regularne spożywanie może pozytywnie wpłynąć na zdrowie.

Herbata z pokrzywy - jak często pić?

Zastanawiasz się, w jakich ilościach picie herbaty z pokrzywy będzie całkowicie bezpieczne? Suszone liście pokrzywy z powodzeniem spożywać można nawet 4 razy dziennie. Najważniejsze jest wybranie sprawdzonego suszu dobrej jakości (czyli liść pokrzywy 100%).


Osoby, które nie do końca przepadają za rytuałem parzenia liści herbaty i w tym przypadku wolą ilość na łatwiznę… na rynku dostępne są również herbaty ekspresowe w torebkach. Jednak prawdziwi koneserzy herbacianych naparów za nieodłączny must-have uważają pokrzywę do picia liściastą.

Picie pokrzywy a odchudzanie

W dalszym ciągu zastanawiasz się, co daje picie pokrzywy? Nie sposób nie wspomnieć także o związku między piciem herbaty a odchudzaniem. Otóż picie herbaty z pokrzywy ma zbawienny wpływ na regulację pracy układu trawiennego, a dodatkowo przyspiesza procesy trawienne. Dzięki działaniu antyseptycznym skutecznie oczyszcza organizm z toksyn.

Pomimo że jeszcze do niedawna pokrzywa uznawana była za zupełnie bezużyteczny i pozbawiony jakichkolwiek właściwości dobroczynnych kwiat, dziś sytuacja uległa diametralnej zmianie. Cenimy ją nie tylko za walory smakowe, ale również dobroczynne właściwości, a także szybkość i łatwość przygotowania. Zdrowie zamknięte w filiżance? To jak najbardziej możliwe!

Data publikacji:

04.11.2021