Jak i dlaczego warto pić zieloną herbatę?

Pierwszą zieloną herbatę zaparzono już ponad dwa tysiące lat przed naszą erą! Od tamtego czasu znajduje ona ważne miejsce w codziennym życiu coraz większej ilości osób. Dzieje się tak nie tylko dzięki walorom smakowym naparu, ale również jego właściwościom zdrowotnym. To właśnie zielony rodzaj herbaty zajmuje drugie miejsce pod względem popularności. W porównaniu do krajów europejskich gdzie około 90% importu stanowi czarna herbata, w krajach azjatyckich zdecydowanie ta ,,niefermentowana” cieszy się największym uznaniem. Zielona herbata produkowana jest w ponad dwudziestu krajach, liście z których powstaje są zbierane, oczyszczane a następnie suszone. Sposób zatrzymania fermentacji różni się, w zależności od regionu, z którego dana uprawa się wywodzi. W Chinach proces ten polega na podgrzewaniu liści na gorącym woku, natomiast w Japonii obrabia się je parą wodną.

Właściwości zielonej herbaty

Picie zielonej herbaty poza przynoszeniem przyjemności z konsumpcji, wpływa pozytywnie na organizm. Zaraz obok białej herbaty, wykazuje ona najwięcej właściwości zdrowotnych. Napar przygotowany zwłaszcza z najmłodszych i najbardziej wartościowych liści, jest napojem bardzo bogatym w witaminy, minerały oraz antyoksydanty, co sprawia, że warto ją pić każdego dnia. Główne składniki którym zawdzięcza ona dobroczynny wpływ na organizm to polifenole. Odpowiedzialne są one za działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Dodatkowo zawarte w naparze teina, teobromina i teofilina odpowiadają za pobudzenie, natomiast l-teanina daje uczucie odprężenia i działa antydepresyjnie. Niezależnie od gatunku najbardziej cenionym składnikiem zielonej herbaty są przeciwutleniacze, spowalniają one proces starzenia, mają właściwości przeciwnowotworowe oraz obniżają stres oksydacyjny. Uważa się, że długowieczność Japończyków jest przypisywana między innymi piciu dużych ilości herbaty. Oprócz tego w zielonej herbacie znajdziemy również flawonoidy, które wzmacniają naczynia krwionośne i przeciwdziałają zakrzepom.

Herbata zielona odróżnia się od innych mniejszym stopniem przetworzenia. Dzięki temu zachowuje wiele swych drogocennych właściwości.

Jak parzyć zieloną herbatę?

Sporo osób niechętnie sięga po zieloną herbatę, ponieważ kojarzy im się ona z gorzkim smakiem. Najczęściej spowodowany jest on nieumiejętnym parzeniem. W celu wydobycia maksimum walorów smakowych oraz właściwości, trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach podczas parzenia. Napar przygotowujemy z łyżeczki suszu na filiżankę (2-3 g na 120 ml wody). W zależności od gatunku temperatura parzenia waha się między 60°C a 90°C. Przede wszystkim nie można jej zalewać wrzątkiem. Temperatura parzenia najszlachetniejszych zielonych herbat np. Gyokuro wynosi nawet poniżej 60°C. Woda powinna być miękka, niechlorowana i bez wapnia. Czas parzenia wynosi najczęściej 2-3 minuty. Herbatę zieloną można parzyć wielokrotnie, zaleca się 3 parzenia.Każde kolejne parzenie można wydłużać o 30 sekund. Pierwsze parzenie ma najwięcej teiny, a drugie parzenie uznawane jest za najlepsze. Ważne żeby pamiętać o tym, że gdy chcemy zwiększyć moc naparu powinniśmy użyć większej ilości suszu a nie wydłużać czas parzenia, bądź zwiększać temperaturę.

Data publikacji:

30.11.2021