Sprawdź jak pić herbatę z mlekiem - przepisy

Zamawiając filiżankę herbaty w Wielkiej Brytanii zawsze dostaniemy do niej mały dzbanuszek ciepłego mleka. Tradycja takiego podania czarnej herbaty sięga setek lat i jest nieodłączną już częścią brytyjskiej kultury. Jednak nie tylko „Wyspy” słyną z mlecznych naparów herbacianych. Z Indii na przykład wywodzi się słynna Masala Chai, z Malezji natomiast tak zwana Teh Tarik. W Argentynie podaje się Yerba Mate nie tylko z ciepłą lub zimną wodą, ale i z mlekiem. Nie zapominajmy też o bardzo popularnej Buubble Tea pochodzącej z Tajwanu. W Polsce taki sposób podania znamy pod nazwą „Bawarka”, jednak nie zawsze jej bazą była herbata. Ludzie nienależący do szlachty mieli mocno ograniczony dostęp do towarów luksusowych, a herbata właśnie do takowych należała. Bawarkę więc przyrządzano z mieszanek ziół lub kwiatów dzikiej róży, czy czarnego bzu.


Zapoznajmy się zatem z klasykami mlecznych herbat oraz unowocześnionymi wersjami tego napoju. Pamiętajmy też, że we wszystkich przepisach możemy użyć zarówno krowiego jak i roślinnego mleka.

London Fog

Anglicy oprócz czarnej klasycznej herbaty z dodatkiem mleka lubią też urozmaicić swój ukochany napar. London Fog jest ciekawym tego przykładem.


Składniki:


● herbata Earl Grey


● mleko


● syrop lub ekstrakt waniliowy


● brązowy cukier (opcjonalnie)


● szczypta suszonej lawendy


Zaparz mocny Earl Grey (mleko złagodzi intensywny smak), dodaj ekstrakt waniliowy i cukier. Ciepłe, ale niewrzące mleko spień (możesz do tego użyć np. praski francuskiej). Herbatę przelej do kubka lub filiżanki do połowy jej wysokości dodaj spienione mleko tak by na wierzchu utworzyła się „chmurka” z pianki. Całość posyp z wierzchu suszoną lawendą.

Masala Chai

Pełna smaku i aromatu herbata z dodatkiem indyjskiego „złota” czyli przypraw. Poniżej przedstawiamy wersję klasyczną oraz uproszczoną.


Składniki:


● szklanka wody i 2 szklanki mleka (w zależności od preferencji proporcje wody i mleka możesz zmienić)


● pół łyżeczki mielonego cynamonu


● pół łyżeczki mielonego kardamonu


● pół łyżeczki mielonego imbiru


● szczypta gałki muszkatołowej


● szczypta mielonych goździków


● 3 łyżki czarnej, niearomatyzowanej herbaty


● miód lub cukier


Wodę i mleko przelać do garnuszka, dodać przyprawy, herbatę i miód, zagotować. Następnie zmniejszyć ogień i podgrzewać przez pół minuty. Przed podaniem napar należy przecedzić przez sitko. Przyprawy i miód, czy cukier możemy dodawać wedle preferencji.


W wersji uproszczonej należy zagotować mleko z wodą z herbacianą kompozycją Delhi, w której znajduje się indyjska herbata Assam oraz aromatyczne przyprawy. Całość po zagotowaniu i podgrzewaniu również przecedzić przed podaniem.

Masala Chai to niezwykle aromatyczny i rozgrzewający napój rodem z Indii.

Teh Tarik

Pochodząca z Malezji herbata z dodatkiem mleka, której cała sztuka przyrządzania polega na wielokrotnym przelewaniu napoju z naczynia do naczynia. W ten sposób wszystkie składniki są idealnie połączone a na wierzchu tworzy się delikatna pianka.


Składniki:


● woda


● czarna herbata


● mleko skondensowane


Proporcje możesz dobrać wedle swoich preferencji. Mleko skondensowane jest dość słodkie więc możesz zacząć od niepełnego kubka herbaty i dwóch lub trzech łyżek mleka. Herbata powinna być mocna, należy oddzielić fusy od naparu i odczekać około 3-5 minut by nieco przestygła. Następnie dodać mleko i wymieszać łyżeczką. Przygotować dwa naczynia do wygodnego przelewania, mogą być kubki. Im wyższy będzie strumień przelewania napoju tym lepiej, choć na początku może to być trudne. Napój należy przelewać kilka razy do uzyskania pianki.

Bubble milk tea

Pochodząca z Tajwanu wersja mrożonej herbaty z tapioką została wynaleziona w latach osiemdziesiątych. Zasłynęła swoją oryginalnością na całym świecie, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie 30 kwietnia obchodzi się National Bubble Tea Day. Bubble Tea można przyrządzać na wiele sposobów z czarnej lub zielonej herbaty, bez mleka, czy z dodatkiem cytrusów lub mięty.


Składniki:


● około 3 łyżek ugotowanej tapioki


● mocna czarna herbata


● mleko


● cukier lub miód (opcjonalnie)


● kostki lodu


Do podania najlepiej użyć wysokiej, przezroczystej szklanki. Na dno wsypać ugotowaną tapiokę, następnie dodać kostki lodu. Wlać posłodzoną lub nie herbatę, a następnie mleko w preferowanych przez siebie proporcjach. I gotowe!

Bubble tea, czyli herbata z tapioką i mlekiem, cieszy się coraz większą popularnością. Szczególnie latem!


Herbatę i napary ziołowe lub owocowe możemy ze sobą łączyć, eksperymentować i przy tym dobrze się bawić. Sprawdź inne wersje niecodziennych latte.

Różano-malinowa latte

Składniki:

● płatki róży

● syrop lub konfitura malinowa

● spienione mleko

●miód/ cukier (wedle uznania)

● maliny liofilizowane (opcjonalnie)

Płatki róży zaparzyć i oddzielić od naparu. Dodać syrop lub konfiturę malinową i ewentualnie posłodzić. Zalać spienionym mlekiem. Na wierzchu można udekorować pokruszonymi malinami liofilizowanymi.

Matcha Latte

Składniki:

● łyżeczka Matchy

● 2 łyżeczki cukru lub miodu

● 3 łyżki ciepłej wody

● szklanka ciepłego spienionego mleka

Matche i cukier lub miód intensywnie zmieszać z wodą, najlepiej użyć do tego specjalnej „miotełki” by spienić napar. Następnie zalać ciepłym, spienionym mlekiem. Na wierzchu można udekorować szczyptą matchy. W tym przepisie świetnie sprawdzi się mleko kokosowe, podkreśli egzotyczność napoju.

Hibiskusowe Latte

Składniki:

● hibiskus

● syrop waniliowy

● mleko kokosowe (możesz zmieszać mleko krowie z kokosowym)

● wiórki kokosowe (opcjonalnie)

Zaparzyć hibiskus, dodać syrop waniliowy. Hibiskus jest kwaśny, więc można dosłodzić miodem lub cukrem. Zlać spienionym mlekiem i posypać z wierzchu wiórkami kokosowymi. Można również przyrządzić wersję na zimno z dodatkiem kostek lodu. Smacznego!

Data publikacji:

22.11.2021