Herbata jaśminowa - co należy o niej wiedzieć?

Herbata jaśminowa przez mnóstwo osób jednoznacznie okrzyknięta została zaszczytnym mianem królowej. Powodem są nie tylko niebywałe właściwości zdrowotne, ale również niepowtarzalny niezwykle aksamitny i delikatny smak oraz urzekający aromat, któremu wprost nie sposób jest się oprzeć. Nic dziwnego, że niegdyś mogła popijać ją wyłącznie arystokracja i osoby wysoko postawione. Roślina ta znana jest już od wieków i zupełnie nieprzypadkowo określana bywa również jako “dar od Bogów”. Jakie są główne zalety picia herbaty jaśminowej? Tych zdecydowanie nie brakuje. Herbata z jaśminu doskonale wpływa zarówno na zdrowie i ogólne samopoczucie, jak i promienny oraz pełen młodzieńczego blasku i wigoru wygląd.

Na początku warto wspomnieć jednak o tym, że jaśmin jest rośliną, która posiada około 200 odmian, pochodzących głównie z Azji i Afryki. Mimo że w Polsce zyskała popularność głównie jako roślina doniczkowa, która zachwyca swoim wyglądem i wdziękiem, to warto pamiętać również o suszonych kwiatach. Stosowane są one bowiem nie tylko do aromatyzowania np. czarnej herbaty, ale mogą występować również samodzielnie - wówczas mówimy o 100% suszonych kwiatach jaśminu, które dostępne są w ofercie naszego sklepu internetowego. “Cesarska perła”, ponieważ taką nazwę nosi również herbata jaśminowa, jest zupełnie pozbawiona goryczy, a najpopularniejsza jest zielona herbata z jaśminu, jednak równie chętnie wybierana jest biała herbata jaśminowa, która jest niezwykle szlachetna.

Herbata z jaśminu pomaga w walce z wieloma dolegliwościami

Wykorzystanie jaśminu jest bardzo szerokie, jednak zwykle stosowany jest w celach leczniczych. Otóż kwiaty tej rośliny - również suszone pozwalają zwalczyć zróżnicowane dolegliwości. Właściwości herbaty jaśminowej pomagają w walce z:

● depresją,

● stanami lękowymi,

● bólami głowy,

● problemami hormonalnymi u kobiet,

● nadmierną drażliwość,

● zmniejszają napięcie i stres,

● ułatwiają zasypianie i zwalczają problem bezsenności,

● łagodzą oparzenia słoneczne i wszelkiego rodzaju wysypki.

Herbata jaśminowa Abelo to zielona herbata Sencha z dużą ilością całych kwiatów jaśminu. Ma niezwykle urzekający smak i aromat.

Pielęgnacyjne właściwości herbaty jaśminowej kradną serca

Herbata jaśminowa to jeden z tych produktów, po który z powodzeniem można sięgać każdego dnia. Dzięki temu, że zawiera liczne polifenole, wykazuje działanie antyoksydacyjne i pomaga w zminimalizowaniu wolnych rodników w organizmie. Tym sposobem zmniejsza jednocześnie ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe. Zawarte w herbacie z jaśminu składniki perfekcyjnie radzą sobie również ze spowalnianiem procesów starzenia się skóry, dodatkowo łagodząc stany zapalne np. podczas zapalenia spojówek czy skóry. Na tym etapie nie sposób pominąć również kwestii eterycznego olejku jaśminowego, o który zdecydowanie warto wzbogacić codzienną pielęgnację. Można go stosować np. do masażu ciała. Dzięki niemu naskórek znacznie szybciej się regeneruje, a ogólny wygląd skóry ulega znacznej poprawie. Dodatkowo przywraca skórze elastyczność i delikatność. Z kolei ze względu na swój zapach stanowi perfekcyjną bazę do produktów stosowanych w aromaterapii. Kwiaty jaśminu dodane np. do kąpieli ukoją aromatem, gwarantując błogi i upragniony spokój. Okażą się więc świetną propozycją dla osób zabieganych lub zapracowanych, dla których wieczorne domowe spa jest rodzajem ucieczki od problemów i nieustannego szybkiego tempa życia. Tutaj z pomocą przyjdą także niektóre herbaty, zioła i kompozycje owocowe. O tym, jakie napary warto pić na uspokojenie, przeczytasz w naszym artykule “Jak się uspokoić i osiągnąć wewnętrzną harmonię?”. Zapraszamy do lektury.

Kolejnymi ważnymi właściwościami herbaty jaśminowej jest to, że napar jest w stanie przywrócić optymizm i radość życia. Ponadto pomaga w odzyskaniu energii i chęci do działania. Wypicie zaledwie jednego kubka herbaty z jaśminu sprawi, że każdy dzień rozpoczynać będziesz z niewymuszonym uśmiechem na ustach. Czy od życia można chcieć czegoś więcej?

Odpowiednie parzenie to podstawa

Kwiaty jaśminu można parzyć bez żadnych dodatków. Wystarczy, że 1 lub 1,5 łyżeczki suszu wsypiesz do filtra lub zaparzacza. Następnie należy zalać je wodą o temperaturze 90-95 stopni Celsjusza i parzyć przez około 5-10 minut. Czas parzenia herbaty jaśminowej zależy przede wszystkim od preferencji związanych z intensywnością stworzonego naparu. Czas nie wpływa na właściwości herbaty jaśminowej - o tym należy bezwzględnie pamiętać. Następnie wystarczy, że susz oddzielisz od naparu i gotowe. To oczywiście nie jedyna możliwość - tu pomysł skierowany jest głównie do osób, które cenią sobie mocne i wyraziste herbaciane smaki. Otóż suszone kwiaty jaśminu można komponować również z ulubioną herbatą, kompozycją owocową lub ziołami. Niezapomniane walory smakowe zapewnia w połączeniu z zieloną herbatą, czarną, a nawet… hibiskusem. Gwarantujemy, że odpowiednie parzenie herbaty z jaśminu pozwoli w pełni cieszyć się otulającym, a przez to mocno uzależniającym smakiem herbaty jaśminowej.

Zastanawiasz się, czy herbatę jaśminową mogą pić wszyscy bez żadnych ograniczeń? Spożywanie jaśminu powinny ograniczyć kobiety w ciąży, a także matki karmiące piersią, ponieważ ze względu na olejki eteryczne mogą pojawić się reakcje alergiczne. Dlatego też przed pierwszym zaparzeniem zaleca się konsultację z lekarzem prowadzącym ciążę, a w późniejszym czasie np. z położną.

Data publikacji:

28.02.2022