Jak się uspokoić i osiągnąć wewnętrzną harmonię?

Stres, uczucie napięcia i zszargane nerwy towarzyszą nam niemal na każdym kroku i wydają się nieodłączną częścią naszego życia. Szybkie tempo życia, zbyt dużo obowiązków i nieustanny pęd to tylko nieliczne trudności, którym musimy stawiać czoło na co dzień. Zupełnie bezinwazyjnym, ale skutecznym sposobem mogą okazać się naturalne sposoby, po które niejednokrotnie sięgały nasze babcie i prababcie. Jak się uspokoić? Kluczem do ukojenia skołatanych nerwów mogą okazać się herbatki ziołowe!

Jak ukoić skołatane nerwy?

Na początku warto zaznaczyć, że stres to nic innego, jak naturalna reakcja organizmu na zmieniające się warunki, zagrożenie czy też czynniki skutecznie utrudniające osiągniecie zamierzonego celu. Mimo że w założeniu ma być mobilizujący i aktywować do działania, to w niektórych przypadkach całkowicie nas paraliżuje i uniemożliwia podjęcie jakiejkolwiek decyzji. Co więcej, długotrwały stres może przyczynić się do znacznego pogorszenia samopoczucia, problemów z koncentracją, nadmierną potliwością czy problemów z zasypianiem. Niejednokrotnie zapominamy o tym, że niezastąpione w tej sytuacji mogą okazać się zioła na nerwy.


Zioła na stres pomagają uspokoić skołatane nerwy i pozwalają zrelaksować się nawet wtedy, gdy emocje wprost sięgają zenitu. Jaka herbata na uspokojenie okaże się najlepszym wyborem? W tym przypadku możliwości jest kilka.

Melisa, konopie i jaśmin to sprawdzone i skuteczne sposoby na skołatane nerwy.

Jaka herbata na uspokojenie? Przegląd darów matki natury

Mimo że niejednokrotnie o tym zapominamy, to matka natura hojnie obdarzyła nas roślinami, które doskonale sprawdzą się również w roli herbaty na uspokojenie. Do najpopularniejszych należą:


Melisa

Nie bez przyczyny może poszczycić się zaszczytnym mianem królowej wśród wszystkich ziół na stresy. W wyciągach melisy znajdują się bowiem substancje, które wykazują działanie relaksujące i uspokajające. Jej łagodny i delikatny smak sprawia, że na każdym kroku sięgają po nią kolejni amatorzy ziołowych naparów. Perfekcyjnie poradzi sobie również z trudnościami z zasypianiem. Inne właściwości melisy, które zasługują na szczególną uwagę to:


● wyciąg z melisy skutecznie pobudza wydzielanie soków trawiennych,

 
● regulacja pracy wątroby,

 
● działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.

 
Kluczowe jest również podkreślenie tego, jak zaparzyć melisę. Wbrew pozorom przygotowanie melisy jest banalnie proste. Wystarczy, że łyżeczkę suszonych liści melisy zalejesz wrzątkiem (woda powinna mieć około 95 st. C) i odstawisz na około 5-10 minut. Po tym czasie ta popularna herbata na uspokojenie zmieni smak na subtelnie cytrynowy.


Na koniec warto wspomnieć jeszcze o tym, że aby móc w pełni cieszyć się z dobroczynnych właściwości melisy i na własnej skórze poczuć jej działanie, zaleca spożywanie 2-3 filiżanek tego ziołowego naparu dziennie. Olbrzymim atutem jest fakt, że można spożywać ją zarówno w dzień, jak i tuż przed snem. Więcej informacji na temat tak uniwersalnych naparów znajdziesz w naszym artykule „Od świtu do zmierzchu - herbaty na każdą porę”.


Jaśmin

Herbata jaśminowa obecnie uznawana jest za jedną ze skuteczniejszych herbatek ziołowych na uspokojenie. Ponadto kwiaty jaśminu, które inaczej nazywane bywają kwiatami nocy, zachwycają nie tylko wyglądem, ale również delikatnym i niezwykle urzekającym zapachem. Co więcej, to właśnie jaśminowymi naparami najchętniej delektowali się chińscy arystokraci. Lecznicze właściwości jaśminu są znane i doceniane od stuleci. Oprócz łagodzenia napięć nerwowych i stresów Jaśmin:


● pomaga łagodzić oparzenia,

 
● posiada właściwości łagodzące,

 
● przeciwdziała stanom zapalnym,

 
● chroni przed groźnymi chorobami serca.


Jak parzyć herbatę jaśminową? Wystarczy, że 1 łyżeczkę suszu zalejesz wodą o temperaturze około 75 st. C. Parzenie powinno trwać zaledwie około 4 minut. Delikatny smak i aromat tego zioła na stres jest na wyciągnięcie ręki!


Konopia

Herbata konopna to nic innego jak napar z suszonych liści konopi. Z powodzeniem można stosować ją samodzielnie lub w połączeniu z innymi mieszankami jak np. melisa czy pokrzywa, lub z owocami. Regularne picie herbaty z konopi niesie ze sobą olbrzymie zalety oraz korzyści zdrowotne. Oprócz tego, że pomaga w łagodzeniu stanów lękowych i problemów z zasypianiem, działa również uspokajająco. Dodatkowo picie herbaty konopnej:


● łagodzi bóle miesiączkowe,

 
● oczyszcza wątrobę i nerki,

 
● łagodzi bolesne skurcze mięśni,

 
● reguluje nadmierne skoki cukru we krwi,

 
● wspomaga odchudzanie i neuro-regenerację.

 
Nie wiesz, jak ukoić skołatane nerwy? Wystarczy, że 1 łyżeczkę suszu wsypiesz do filtra lub zaparzacza i zalejesz ok. 200 ml wody (doskonała temperatura to 90-95 st. C). Napar pozostaw pod przykryciem przez około 5-10 minut.


Herbatki ziołowe na uspokojenie dzięki zawartości wielu cennych składników pomagają zapewnić równowagę, spokój psychiczny i wyciszenie. Ich olbrzymim atutem jest szerokie zastosowanie i możliwość autorskiego tworzenia wyjątkowych kompozycji w pełni dopasowanych do naszych indywidualnych preferencji.


Obawiasz się, że nasze herbaty na uspokojenie wpłyną na nadmierną senność? Bez obaw! Aby ułatwić Ci wybór, przy każdym z produktów wskazaliśmy porę dnia, w której zaleca się spożyć napój. Dzięki temu zapomnisz o jakichkolwiek skutkach ubocznych lub złym samopoczuciu. Nie sposób nie wspomnieć jednak o tym, że herbatki ziołowe to dary matki natury, za które z pewnością podziękują Ci zdrowie i uroda. Szeroki wybór najróżniejszych mieszanek sprawia, że dobranie najwłaściwszego naparu w pełni dopasowanego do potrzeb i oczekiwań jest znacznie łatwiejsze!

Data publikacji:

08.10.2021