Poznaj właściwości zielonej herbaty

Poznaj właściwości zielonej herbaty

Herbata zielona jest jednym z tych napojów, który na świecie znany jest od dawien dawna. Popularność zawdzięcza nie tylko delikatnemu, lecz charakterystycznemu smakowi, ale również cudownym właściwościom - w tym m.in. leczniczym. Czy oznacza to, że teoria, podkreślająca nie tylko walory smakowe, ale również zdrowotne tego zielonego trunku jest prawdziwa? Sprawdźmy to! W artykule przedstawiamy właściwości zielonej herbaty.

Być może zabrzmi to bardzo zaskakująco, ale pierwsze wzmianki na temat zielonej herbaty pojawiły się około 2700 lat p.n.e. w Chinach. Niemal od samego początku uznawana była za najzdrowszą ze wszystkich odmian. Mimo że to przecież czarna herbata określana jest za najbardziej uniwersalną i “bazową”. Dlatego tak ważne jest, aby nieco bliżej przyjrzeć się składowi zielonej herbaty. Otóż liście obfitują m.in. w polifenole, które wyróżniają się silnym działaniem antyoksydacyjnym i likwidującym wolne rodniki. Warto wspomnieć również o teofilinie i kofeinie. Na szczególną uwagę zasługują także różnorodne związki, zawierające magnez, fosfor, miedź, żelazo czy witaminy B1, B2, K i PP. Tak liczne dobroczynne substancje aktywne sprawiają, że właściwości zielonej herbaty i zakres działania na ludzki organizm oraz zdrowie jest bardzo szeroki. Więcej informacji na temat zielonej herbaty znajdziesz w naszym poprzednim artykule zatytułowanym: “Jak i dlaczego warto pić zieloną herbatę?

Właściwości zielonej herbaty

Drogocenne właściwości zielonej herbaty potwierdzają m.in. liczne badania. Dzięki temu regularne spożywanie zielonego naparu może mieć doskonały wpływ na zdrowie, samopoczucie, a także… wygląd skóry oraz włosów. Oto niektóre właściwości zielonej herbaty:

● obniża poziom złego cholesterolu i pomaga w utrzymaniu dobrego cholesterolu HDL,

● chroni przed chorobami cywilizacyjnymi,

● wykazuje działanie ochronne,

● usprawnia organizm w walce z infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi,

● hamuje procesy sprzyjające powstawaniu nowotworów,

● podobnie jak kawa pobudza organizm do działania,

● ułatwia pozbywanie się zbędnych kilogramów.

Warto wspomnieć jednocześnie o innych właściwościach zielonej herbaty. Pomimo swojego działania pobudzająca, zielona herbata jednocześnie uspokaja. Z powodzeniem poradzi sobie ze skołatanymi nerwami wywołanymi np. silnym stresem czy nadmiarem obowiązków. Jest to możliwe dzięki L-teaninie, czyli aminokwasowi obecnemu w liściach zielonej herbaty. O innych ziołach i herbatach, które wykazują działanie uspokajające przeczytasz w naszym wpisie blogowym: “Jak się uspokoić i osiągnąć wewnętrzną harmonię?”. Nieprzypadkowo napar ten tak często uznawany jest za sprzymierzeńca miłośników medytacji lub jogi. Na tym etapie należy wspomnieć również o garbnikach, które skutecznie zmniejszają działanie kofeiny i obniżają pobudzenie organizmu.

Na tym jednak właściwości zielonej herbaty wcale się nie kończą. Zawarte w liściach flawonole wykazują właściwości przeciwmiażdżycowe. Przez wielu badaczy polecana jest również osobom, które zmagają się ze zbyt dużą podatnością na promienie słoneczne. Zielona herbata ogranicza bowiem ryzyko zachorowań na czerniaka, a także wszelkiego rodzaju przebarwienia skóry.

Zielona herbata liściasta to skarbnica prozdrowotnych właściwości dla organizmu. Warto po nią sięgać.

Odpowiednie parzenie zielonej herbaty to podstawa

Jednak, aby móc w pełni cieszyć się ze wszystkich dobroczynnych właściwości zielonej herbaty koniecznie jest właściwe zaparzanie. Zasada ta dotyczy także wszystkich innych herbat, ponieważ odpowiednia temperatura wody i czas parzenia to absolutna podstawa. W zależności od odmiany właściwa temperatura parzenia wynosi około 60 a 90°C. Wszelkie niezbędne informacje dotyczące parzenia zielonej herbaty, jak i czerwonej czy oolong znaleźć można na naszej stronie internetowej. Po kliknięciu np. w konkretną zieloną herbatę pojawia się “zalecany sposób parzenia”. Gwarantujemy, że przygotowanie naparu zgodnie z naszymi wskazówkami zachwyci nie tylko smakiem i aromatem, ale też niepowtarzalnym działaniem.

Dobroczynne właściwości zielonej herbaty sprawiają, że podziękuje Ci za nią nie tylko zdrowie, ale również doskonałe samopoczucie. Dostarczanie organizmowi wartościowych składników odżywczych to podstawa.

Data publikacji:

16.03.2022