34 - BI LUO CHUN - herbata zielona - 0,5kg

79,90 zł

Wysyłka 2-5 w dni robocze

Darmowa dostawa od 49 zł

Puszka GRATIS od 89 zł

Szukasz herbat dla swojego biznesu? Skorzystaj z naszej oferty dla firm. Jeśli interesują Cię inne gramatury bądź produkty, skontaktuj się z nami pisząc na adres: michal.roczek@teaverso.com

• klasyczna zielona herbata o orzeźwiającym smaku
Ilość suszu
1 łyżeczka / 200 ml
Temperatura wody
80°C
Czas parzenia
1-3 min
Pora dnia
dzień

Co wyróżnia herbatę Bi Luo Chun?


W prowincji Jiangsu, w pobliżu jeziora Dongting, uprawiana jest jedna z najsłynniejszych zielonych herbat w Chinach. Wytwarza się ją z młodych, świeżych pączków herbacianych, zrywanych w pierwszych, wiosennych miesiącach. Według zbieraczy, najszlachetniejsze są liście zbierane po zimowym przesileniu, przed Qingming Jie – Świętem Czystej Jasności (chińskie święto zmarłych). Na plantacjach w pobliżu miasta Suzhou sadzi się krzewy herbaciane, ale również drzewka owocowe. Pełnią one dwie role – osłaniają herbatę przed nadmierną ilością słońca, a także przekazują słodki aromat owoców.

Z herbatą wiąże się kilka legend. Jedną z nich datuje się na czasy panowania dynastii Ming. Według niej młoda zbieraczka podczas pracy włożyła garść zielonych liści za dekolt (ponieważ nie zmieściły się w jej koszu). Liście, ogrzane ciepłem ciała, zaczęły bardzo intensywnie i przyjemnie pachnieć. Inne, zazdrosne zbieraczki nazwały dziewczynę xia sha ren xiang czyli „strasznie pachnąca”. Na szczęście herbatą młodej Chinki poczęstowano wizytującego w tym regionie cesarza Kangxi, który zachwycił się smakiem i aromatem naparu. Władca polecił zmienić nieelegancką nazwę na Bi Luo Chun – „wiosenny zielony ślimak”. Nazwa podkreślała nie tylko porę zbiorów herbaty, ale też wygląd liści (które ręcznie zwijane w spirale przypominały ślimaki) i miejsce (pochodziły z krzewów rosnących na górze Biluofeng). Jeśli wierzyć legendom, od tamtej pory inne zbieraczki brały przed pracą gorącą kąpiel i umieszczały liście herbaty pod swoim ubraniem.

Herbata Bi Luo Chun posiada orzeźwiający, intensywny aromat. Wśród chińskich zielonych herbat, „wiosenny zielony ślimak” wyróżnia się bardzo intensywnym aromatem. W lekko słodkim smaku czuć kwiatowe, lekkie nuty. Delikatna jest też sama herbata – na jeden kilogram potrzeba kilkunastu tysięcy herbacianych pączków.


• kraj pochodzenia: Chiny

Cena za 1 kg

159,80 zł

Składniki

herbata zielona 100%

Wartość odżywcza w 100 g

---

Zalecany sposób parzenia

Wsypujemy 1 łyżeczkę suszu do filtra bądź zaparzacza i zalewamy ok. 200 ml wody o temperaturze 80°C (czyli ok. 5 minut po zagotowaniu). Parzymy ok. 1-3 minuty, w zależności jak mocny napar preferujemy, najlepiej pod przykryciem. Następnie oddzielamy susz od naparu. Tak przygotowujemy jedną filiżankę bądź niewielki kubek. Jeśli chcesz przygotować więcej naparu, użyj proporcjonalnie więcej suszu i wody. Smacznego!

34 Bi Luo Chun

Jezioro Dongting Hu, w pobliżu którego uprawiana jest herbata zielona Bi Luo Chun, położone jest na wysokości ponad 34 metrów n.p.m. Kiedyś było ono największym zbiornikiem słodkowodnym w Chinach – od początku XX wieku stopniowo się kurczy. W 1949 miało powierzchnię 4350 km², ponad 25 lat później - tylko 1840 km².

Polecamy również

31 - SENCHA JAPAN STYLE - herbata zielona - 50g

Klasyczna zielona herbata o subtelnym, lekko gorzkawym smaku

32 - YUN MING GREEN - herbata zielona - 50g

Klasyczna zielona herbata o słodko-gorzkim smaku

Czas na Herbatę - Matcha - 50g

Sproszkowana zielona herbata

26 - CHINA GUNPOWDER SUPER - herbata zielona - 50g

Klasyczna zielona herbata o wyrazistym i nieco cierpkim smaku

Tea Time - Matcha - 30 g

Japońska sproszkowana zielona herbata