Kto i dlaczego powinien pić herbatę bez teiny?

Teina to nic innego, jak odpowiednik kofeiny, który występuje w herbacie. Nie bez przyczyny zwolennicy porannych napojów pobudzających dzielą się na tych, którzy sięgają po filiżankę kawy lub herbaty. W tym drugim przypadku czynnikiem odpowiadającym za działanie pobudzające jest wspomniana już teina. Ten organiczny związek chemiczny oddziałuje długofalowo, dlatego też cieszy się tak ogromną popularnością. Ilość zależy od odmiany danej herbaty, a także czasu parzenia naparu. Najwięcej teiny posiadają herbaty czarne, a najmniej białe. Być może zabrzmi to zaskakująco, ale teina w zależności od napoju przybiera różne postacie. W przypadku guarany jest to guaranina, yerba mate - mateina, a kawy oczywiście kofeina. Jakie dobroczynne właściwości ma teina? Kto powinien sięgnąć po herbatę bez teiny? Jak pozbyć się teiny w herbacie? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym artykule. 

Teina a kofeina

Jak już wspominaliśmy, zdecydowana większość herbat zawiera kofeinę, która w herbacianych naparach występuje pod nazwą teiny. Jest to mieszanina kwasów organicznych i soli kofeiny. Dzięki temu po wypiciu herbaty moc przybywa stopniowo i dokładnie w taki sam sposób jest uwalniana. Nie sposób nie wspomnieć o tym, że wykazuje około 4- godzinne działanie. Jak teina działa na nasz organizm?

● zmniejsza zmęczenie i senność,

● wspomaga koncentrację,

● korzystnie wpływa na wydolność umysłową,

● zwiększa wydzielanie dopaminy i adrenaliny,

● zwiększa wydolność fizyczną,

● działa moczopędnie,

Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że teina bardzo często jest składnikiem stosowanym np. przy produkcji kosmetyków lub leków przeciwbólowych (stosowana jest m.in. w leczeniu migren). Szerokie spektrum działania przyczynia się do zastosowania w różnorodnych dziedzinach. Jaka jest więc główna różnica między teiną a kofeiną? To właśnie wspomniany już wyżej fakt, że kofeina działa znacznie szybciej, ale krócej (wchłaniana jest w żołądku). Z kolei teina, która wchłania się w jelitach uwalniana jest stopniowo, dzięki czemu efekt pobudzenia pozostaje na dłużej. Na czym polega więc fenomen herbaty bez teiny? Skoro, jak sama nazwa wskazuje, nie będzie miała działania pobudzającego, to może ma inne zalety, które zasługują na szczególną uwagę?

Teina i kofeina to jeden związek chemiczny, z tym że teina występuje w herbacie, a kofeina w kawie. Mają nieco odmienne działanie, ale obie świetnie pobudzają.

Herbata bez teiny - dla kogo?

Herbata bezkofeinowa okaże się doskonałą alternatywą dla osób, które pragną cieszyć się smakiem uwielbianego naparu, ale wolałby raczej uniknąć efektu pobudzenia. Napary, na których opakowaniach widnieje informacja, że są one pozbawione teiny lub kofeiny, poddane zostały procesom ekstrakcji alkaloidu z liści. Nie zapominajmy, że nie każdy może pozwolić sobie na picie herbaty z teiną. Osoby, które powinny unikać tego typu naparów to:

● dzieci,


● kobiety ciężarne,


● osoby w podeszłym wieku,


● matki karmiące.

Czy to oznacza, że osoby te powinny w zupełności zrezygnować z picia herbat? Nic bardziej mylnego. Z pomocą przyjdą herbaty bez teiny, które polecają się nie tylko na długie, jesienne wieczory. Nie sposób nie wspomnieć jednak o zupełnie zmienionym smaku takich naparów. Herbatę bezkofeinową najprościej opisać jako lekką, delikatną, pozbawioną goryczy, a także cierpkości. Ciekawą alternatywą dla herbaty bez teiny mogą być te naprawy, które naturalnie jej nie zawierają. Mowa tu, chociażby o rooibos, zioła (jaśmin, mięta, melisa), a także różnorodne herbaty owocowe. Wbrew pozorom picie herbat bezkofeinowych niesie ze sobą szereg zalet. Jedną z najważniejszych jest fakt iż napój ten ten zmniejsza ryzyko cukrzycy. Na tym jednak nie koniec. Mniejsza zawartość teiny w herbacie przyczynia się również do ochrony i dbania o wątrobę, a także wspomaga układ sercowo-naczyniowy. Jak widać, herbata bez teiny może być prawdziwym antidotum na zdrowie. Na czym polega więc usuwanie teiny z herbaty? W tym przypadku mowa o czterech sposobach:

● poddawanie liści działaniu wysokiej temperatury i wysokiemu ciśnieniu,


● moczenie liści w wodzie i przelewanie ich przez filtr węglowy,


● dodanie chlorku metylenu,


● dodanie octanu etylu.

Zastanawiasz się jak parzyć herbatę bez teiny? Zarówno w przypadku herbaty bezkofeinowych, jak i wszystkich innych rodzajów herbacianych napojów, sposób przygotowania widnieje na opakowaniu. Stosowanie się do zaleceń producenta jest gwarancją uzyskania pełni smaku i aromatu. Gwarantujemy, że tym sposobem wydobędziesz z naparów wszystko, co najlepsze, także w tych, w których zawartość teiny w herbacie jest znikoma.

Rooibos w naturalny sposób nie zawiera teiny, dlatego to świetna propozycja dla dzieci bądź kobiet w ciąży.

Która herbata ma najwięcej teiny?

Na koniec warto zastanowić się również nad tym, jak wygląda zawartość teiny w herbacie. W przeliczeniu na filiżankę 250 ml wartości prezentują się następująco:

● rooibos - 0mg

● biała herbata - 30-55 mg

● oolong - 50-75mg,

● herbata czarna - 60 90 mg.

● zielona herbata - 35-70 mg,

Herbata bezkofeinowa ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Nie ulega wątpliwości, że najchętniej powinny po nią sięgać osoby, które chcą uniknąć nadmiernego spożywania napojów pobudzających. W tym przypadku wiele zależy od pożądanego efektu i oczywiście preferowanych walorów smakowych.

Data publikacji:

15.11.2021