Które herbaty ziołowe warto pić regularnie?

Herbaty ziołowe to nie tylko zdrowe, ale również aromatyczne napoje, które nie bez przyczyny uznawane są za skarbnicę cennych dla zdrowia właściwości. Charakterystyczny smak i zapach, banalnie proste przygotowanie i nieoceniony wpływ na nasz wygląd, samopoczucie, a także zdrowie, to tylko nieliczne zalety, płynące z regularnego sięgania po te napary! Jakie zioła warto pić?

Zdecydowana większość herbat ziołowych to prawdziwe antidotum zwalczające najróżniejsze dolegliwości. Mimo że zwykle picie ziół kojarzone jest z problemami i bólami żołądka, to nie jest to jedyny powód, kiedy warto zdecydować się na parzenie ziół. Wbrew pozorom najzdrowsze herbaty ziołowe towarzyszą nam od setek tysięcy lat i z powodzeniem można pić je przez cały rok. Napary tego typu wytwarzane są z listków, kwiatów, a niekiedy również korzeni. Co więcej, ich różnorodność i walory smakowe sprawiają, że każdy znajdzie idealną kompozycję dla siebie.

Jakie zioła na obniżenie cholesterolu wybrać?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że ponad 60% społeczeństwa zmaga się z podwyższonym cholesterolem. Z tego zaledwie niewielka część, bo tylko 6% leczona jest prawidłowo. W walce z podwyższonym cholesterolem sprzymierzeńcem okaże się nie tylko zdrowa i zbilansowana dieta, ale również picie ziołowych naparów. Jakie zioła na obniżenie cholesterolu warto wybrać? Jedną z najczęściej wybieranych herbat ziołowych jest czystek!


Ta niewielkich rozmiarów roślina o niebieskich lub różowych kwiatach pochodzi z okolic Morza Śródziemnego. Jej prozdrowotne właściwości znane są od ponad 2000 lat! Dlaczego czystek zaliczany jest do ziół na obniżenie cholesterolu? Odpowiedź jest bardzo prosta! Ma bowiem bardzo korzystny wpływ na układ krwionośny i przeciwdziała tworzeniu się zatorów w żyłach. Dodatkowo regularne picie czystka:


● podnosi odporność,


● pomaga w leczeniu różnego rodzaju zmian skórnych i opryszczek,


● działa przeciwalergicznie,


● ma korzystny wpływ na nasze ogólne samopoczucie,


● dodaje energii.

Jednym z najczęściej wybieranych ziół na obniżenie cholesterolu jest czystek.

Jakie zioła na dobry sen?

Zioła na dobry sen okażą się najlepszym wyborem nie tylko dla nocnych marków, ale również osób, które chciałyby budzić się wypoczęte, zrelaksowane i pełne energii do działania. Naturalne zioła są w stanie doskonale poradzić sobie z ukojeniem nerwów i wspomaganiem nocnego wypoczynku i relaksu. Nie sposób nie wspomnieć o tym, że obecnie coraz więcej osób ma spore problemy z zasypianiem. Masz dość trwającego w nieskończoność przekręcania się z boku na boku lub bezskutecznego liczenia owiec? Z pomocą przyjdą zioła na dobry sen!


Najpopularniejszym ziołem nasennym i uspokajającym jest melisa. Dzieje się tak dzięki olejkom eterycznym, a także cytralowi A i cytralowi B. Roślina ta posiada delikatnie cytrynowy, ale bardzo przyjemny i kojący zapach. Regularne picie melisy pozwala na:


● uspokojenie,


● ukojenie skołatanych nerwów,


● zmniejszenie bezsenności i problemów z zasypianiem.


Kolejną propozycją zioła na dobry sen jest lipa. Dzięki swoim właściwościom uspokajającym kwiat lipy z powodzeniem może być stosowany jako antidotum na problemy z zasypianiem. Dodatkowo doskonale radzi sobie z bólami głowy, a także przy wszelkich problemach z układem moczowym.

Najzdrowsze herbaty ziołowe, czyli jakie?

Prozdrowotne właściwości herbat ziołowych znane są od dawien dawna. Za jedną z najzdrowszych herbat ziołowych uznawany jest… hibiskus! Oprócz obłędnie czerwonego koloru może poszczycić się również intensywnym i niepowtarzalnym smakiem. Co więcej, doskonale smakuje na ciepło i zimno. Z powodzeniem po napary z hibiskusa możemy sięgać więc zarówno zimą, jak i latem, kiedy z nieba leje się istny żar!


Oprócz niepowtarzalnych walorów smakowych hibiskus ma również pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Suszone kwiaty hibiskusa wykazują działanie przeciwwirusowe i pomagają w obniżeniu ciśnienia krwi.


Będąc w temacie najzdrowszych herbat ziołowych, nie sposób nie wspomnieć też o mięcie. Mimo że znana jest ze zwalczania dolegliwości związanych z układem pokarmowym, to lista pozytywnych właściwości na organizm jest znacznie dłuższa.


● picie mięty zapewnia spokojny sen,


● wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe,


● hamuje aktywność wirusa opryszczki,


● działa żółciopędnie.


Zastanawiasz się, jak zaparzyć miętę? Proces ten powinien trwać zaledwie od 3 do 6 minut. Wystarczy, że suszone liście mięty zalejesz wrzątkiem i pozostawić pod przykryciem!

Zaufaj mięcie! Jej walory smakowe i właściwości są doceniane zarówno w kulinariach, kosmetyce jak i w ziołolecznictwie.

Herbata moczopędna, czy taka istnieje?

Herbaty moczopędne nie tylko pobudzają wydzielanie moczu, ale również pomagają w oczyszczeniu organizmu z toksyn oraz leczeniu wszelkich chorób układu moczowego. Jedną z herbatek moczopędnych, po którą sięgamy najchętniej, jest pokrzywa. Jest to więc nieocenione zioło w leczeniu kamicy nerkowej. Dodatkowo przeciwdziała również w pozbyciu się nadmiaru wody z organizmu.

Ile herbat ziołowych pić? Obalamy mity!

W zdecydowanej większości zaleca się spożywanie od 2 do 3 filiżanek herbat ziołowych dziennie. W tym przypadku wiele zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć, a także odmiany. W przypadku herbat wspomagających odchudzanie należy pamiętać o tym, że niezwykle ważną jest regularność, jednak efekty mogą być widoczne dopiero po jakimś czasie. O tym, jak dbać o formę z herbatą pisaliśmy w naszym artykule „Jak dbać o formę z herbatą”.


Ponadto niektóre zioła mogą być zażywane w momencie wystąpienia dolegliwości. Sytuacja ta dotyczyć może np. problemów żołądkowych. Przypomnijmy, że wówczas z pomocą przyjdzie wyżej wspomniana mięta.


Jak widać, zioła pomagają w utrzymaniu zdrowia i urody. Dodatkowo uzupełniają witaminy i utracone mikroelementy. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby codzienną rutynę wzbogacić o regularne picie herbat ziołowych. Naturalne metody, które znany były jeszcze naszym babciom cieszą się niesłabnącą popularnością. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego! To doskonały sposób na wyleczenie przeziębienia, bólu brzucha czy poprawę stanu skóry lub wzmocnienie włosów i paznokci. Stwierdzenie, jakie zioła warto pić, w dużej mierze zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć!

Data publikacji:

07.09.2021