Naczynia do parzenia herbaty

Parzenie herbaty czy kawy to nic trudnego. Instrukcje znajdziesz przy każdym naszym produkcie. Teraz jeszcze tylko sprzęt. Wybierz coś dla siebie spośród naszych zaparzaczy i filtrów.

Polecamy również

56 - CHINA PAI MU TAN - herbata biała - 50g

Klasyczna biała herbata o łagodnym smaku

40 - PU ERH - herbata czerwona - 50g

Klasyczna czerwona herbata o charakterystycznym ziemistym smaku

25 - OSLO - herbata czarna - 50g

Czarna herbata Ceylon z olejkiem z bergamotki i bławatkiem

32 - YUN MING GREEN - herbata zielona - 50g

Klasyczna zielona herbata o słodko-gorzkim smaku

Herbata z czerwonokrzewu – jaką wybrać?

Herbata rooibos znana jest również pod nazwą herbaty z czerwonokrzewu afrykańskiego. Rzeczywiście ten nieporównywalny z niczym innym susz, pochodzi z RPA. Rooibos oczywiście jest ceniona ze względu na swój unikatowy smak i walory zdrowotne. Ze względu na to, że ten rodzaj naparu nie zawiera teiny, mogą po nią sięgać zarówno małe dzieci, jak i kobiety w ciąży. Co więcej, ten miodowy napój można swobodnie popijać przed snem – również ze względu na brak teiny. Z tego względu jest to herbata, która może skraść serca wszystkich tych, którzy kubek gorącej herbaty cenią na równi z dbałością o sen!

Herbata rooibos liściasta – jak parzyć?

Masz ochotę na kubek dobrej herbaty? Od dawna chodzi za Tobą herbata z czerwonokrzewu afrykańskiego, ale nie masz pojęcia jak ją zaparzyć? Jeśli chcesz poczuć jej smak, musisz to wiedzieć! Wbrew pozorom każdy napar powinno się przygotowywać nieco inaczej. Herbata na odchudzanie lub wybrana herbata na trawienie wymagają innego podejścia niż konkretna herbata rooibos. Herbatę z czerwonokrzewu musisz zaparzać we wrzątku! Najlepiej od razu po zagotowaniu dwie łyżeczki suszu, znajdujące się w zaparzaczu, zalej 200 ml wody. Pozostaw je na 5 minut pod przykryciem. Dzięki temu wydobędziesz z naparu pełnię smaku i aromatu. By cieszyć się tym napojem, nie potrzeba nic więcej!


Oferujemy również inne herbaty. Być może zainteresują Cię: