Jak parzyć herbatę – podpowiadamy

Fusy na dnie filiżanki świetnie nadają się do wróżenia! Do delektowania się wspaniałym smakiem herbaty – nie bardzo. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak parzyć herbatę aby cieszyć się pełnią najlepszego smaku i aromatu.


Jeśli od dawna lubujesz się w herbacie zapewne już to wiesz. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją znajomość z tym napojem musisz o tym się dowiedzieć! Szalenie istotny dla herbaty, jej smaku i właściwości, jest sposób przygotowania. Jeśli zaznajomisz się z kilkoma prostymi regułami, gwarantujemy, że będzie to długa i udana przyjaźń. Znaczenie ma ilość suszu, temperatura wody oraz czas parzenia. Dla każdego gatunku (herbata czarna, zielona, czerwona itd.) te parametry mogą być nieco odmienne. Wspólna dla wszystkich jest konieczność oddzielenia liści (fusów) od naparu po upływie określonego czasu. Aby sprawnie szło, polecamy szykować herbatę w wygodnym zaparzaczu bądź papierowym filtrze. Temperaturę wody możesz natomiast sprawdzić termometrem kuchennym.


Ilość suszu

Intuicja dobrze podpowiada – ilość suszu jakiej użyjecie do przygotowania Waszego naparu ma znaczenie dla jego intensywności. Im więcej suszu tym mocniejszy napar. Czasami przygotowanie naprawdę mocnej esencji jest przydatne np. latem. Wówczas taki silny napar możecie rozcieńczyć zimną wodą oraz kostkami lodu i voilà – mrożona herbata gotowa. Zazwyczaj jednak zalecamy użycie 1 łyżeczki suszu na 200 ml wody. Jeśli szykujesz większy kubek lub dzbanek, użyj proporcjonalnie więcej suszu.

Im więcej suszu tym mocniejszy napar. Zazwyczaj zalecamy użycie 1 łyżeczki na 200 ml wody.

Temperatura wody

Temperatura wody to kolejny ważny element składający się na finalny smak i aromat herbaty. Zbyt wysoka temperatura może wydobyć z herbaty niechcianą gorycz. Zbyt niska za to nie zaparzy liści i nie wydobędzie z nich pożądanego smaku i właściwości, co może objawić się zbyt bladym kolorem naparu. Poniżej znajdziesz naszą instrukcję jaką temperaturę używać do poszczególnych gatunków herbat:

 
• czarna – 95 °C (zaraz po zagotowaniu)

 
• czerwona, np. Pu Erh oraz Oolong – 90 °C (ok. 2 minuty po zagotowaniu)

 
• zielona – jest bardziej delikatna, dlatego zalewać ją należy wodą chłodniejszą – optymalna temperatura wynosi ok. 80 °C (5 minut po zagotowaniu)

 
• biała – jest jeszcze bardziej delikatna niż zielona, dlatego należy jej się szczególnie subtelne traktowanie. Temperatura 70 °C (6 minut po zagotowaniu) będzie w sam raz

 
• rooibos – 95-100 °C (od razu po zagotowaniu)

 
• herbaty owocowe – 95 °C (zaraz po zagotowaniu)

 
Pamiętaj jednak, że herbaciane liście należy zawsze zalewać przegotowaną wodą, a nie jedynie podgrzaną do temperatury 70 czy 80 °C. Jeśli masz więcej czasu, warto również przed parzeniem podgrzać naczynie, w którym będziesz to robić. Zimne naczynie absorbuje ciepło, więc nawet gdy woda w czajniku ma optymalną temperaturę, to po zetknięciu ze ściankami kubka czy filiżanki traci kilka stopni i jest chłodniejsza niż powinna. Takie parzenie nie przebiega zatem zgodnie z planem i napar może stracić sporo ze smaku i swoich cennych właściwości.


Czas parzenia

Podstawowe zasady na temat parzenia herbaty mówią:

 
• czarna – 3 minuty

 
• czerwona Oolong – 2-4 minuty

 
• zielona – 1-3 minuty

 
• biała – 4-6 minut

 
• rooibos – 5 minut

 
• herbaty owocowe – 5 minut

 
Możesz trzymać się powyższych wskazówek, ale jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie dostosowanie czasu parzenia do rodzaju liści i Twoich indywidualnych preferencji. Drobny susz warto parzyć krócej, a duże liście nieco dłużej, bo potrzebują więcej czasu, żeby się rozwinąć i oddać pełnię smaku. Podobną elastyczność czasową możesz zastosować, jeśli chcesz uzyskać herbatę o konkretnych właściwościach. Jeżeli zielona herbata ma Cię pobudzić, to parz ją krócej – ok. dwóch minut. Jeśli chcesz by Cię zrelaksowała i dostarczyła cenne właściwości – wydłuż czas parzenia dwu- a nawet trzykrotnie. Zieloną herbatę możesz też parzyć wielokrotnie, za każdym razem również wydłużając czas parzenia. Przez dłuższe parzenie napar stanie się bardziej gorzki, ale za to stężenie cennych polifenoli będzie zdecydowanie wyższe.

Przedstawiliśmy Ci wiele zasad, które ciężko spamiętać. Dlatego, aby ułatwić Ci zadanie, przy każdej naszej herbacie, zarówno w naszym sklepie jak i na opakowaniu, zawarliśmy legendę, która podpowie Ci w jaki sposób zaparzyć dany gatunek.


Podsumowując – dobrej jakości herbata to nie wszystko. Ważny jest również sposób w jaki ją potraktujesz. Koniec końców chodzi o Twoje zadowolenie! Dlatego przygotuj swój napar tak, jak Ty chcesz i jak lubisz. Poeksperymentuj, możesz dodać miodu, konfitury lub mleka. Pij na ciepło bądź na zimno z kostkami lodu i ulubionymi owocami. Odkryj to, co dla Ciebie najlepsze :)

Data publikacji:

20.08.2021